Dotazy
Astma
Lze pomocí GAPS diety vyléčit i lehké astma u malého dítěte? V minulosti se mu neustále opakovaly stavy dráždivého kašle, nyní má diagnostikované počínající astma a lékařka mu nasadila dlouhodobou léčbu inhalačnímy kortikoidy. Spouštěčem zřejmě nejsou alergeny, v alergických testech se nic neobjevilo.
GAPS může být určitě nápomocná. Je potřeba aby si zahojil trávicí systém a obnovil střevní mikrobiom, čímž si posílí imunitní systém. U astmatu je velmi důležité vynechat ze stravy veškeré mléčné výrobky, i ty kvašené jako je kefír a jogurt. Nesmí ani kozí nebo ovčí produkty. Mléko bývá nejčastějším důvodem astmatických záchvatů, neboť irituje sliznice a může tak vyvolat jejich zanícení. Začněte tím, že vyřadíte ze stravy mléko, cukr a veškerý lepek, nepoužívejte ani žádné bezlepkové náhrady. Pomalu přejděte na (bezmléčnou) plnou dietu. Mléko bude potřeba vynechat alespoň na půl roku, i rok. Jakmile se jeho organismus dostatečně zahojí, můžete pak zkusit zařadit (velmi opatrně) kysané mléčné výrobky, které mají přirozeně minimální množství laktózy. Ideálně z A2 mléka, které nemá zmutované amynokyseliny a je tak lépe tolerované i lidmi s intolerancí kaseinu. O problematice A1 a A2 se dozvíte více v tomto Jakubově článku. Lidé s astma mají také často nedostatek zinku a železa. Snažte se synovi tedy dávat potraviny, které jsou na tyto minerály bohaté – játra, ledvinky, hovězí, jehněčí a krůtí maso.
Autismus
Dobrý den. Mám syna autistu, má i ADHD, LMR a poruchy řeči atd atd. Nedávno jsem byla upozorněna na GAPS stravu. Pročítám si vaše stránky a přiznám se, že to na mě působí složitě. Mohla bych vás poprosit o radu jak na to? Stačí i jak začít , čeho se chytit. Mám totiž i problém se stravováním malého. Jí jen své oblíbené věci. Moc děkuji za jakoukoli radu.
V prvé řadě bych vám doporučila přečíst si knihu GAPS, vyšla i ve slovenském jazyce https://knihy.heureka.cz/syndrom-travenia-a-psychologie-natasha-campbell-mcbrid/ Mezitím, co si ji budete číst, tak si zmapujte ve svém okolí, kde se dá koupit kvalitní maso, vejce a zelenina apod.
Začněte vařit masové vývary – postup najdete zde http://zivakultura.cz/2015/09/vyvar-z-masa-a-vyvar-z-kosti/ a základní recept máme také u nás v kuchařkách https://eshop.zivakultura.cz/ Vývar dávejte synovi před každým jídlem. Alespoň lžíci, dvě a postupně množství zvyšujte.
Četla jste si náš článek Děti a GAPS http://zivakultura.cz/2013/06/deti-a-gaps/ Píši tam pár tipů, co dělat, když děti nechtějí nic jíst.
Zde máme také vypsané tipy jak se připravit na GAPS http://zivakultura.cz/2013/04/priprava-na-gaps-v-10-krocich/
Než budete na dietu připravena, můžete začít s vyřazením lepku, mléka a cukru. Což jsou nejproblematičtější potraviny. Vyhněte se procesovaným potravinám a sojovým produktům. A snažte se vařit vše od základů doma. Inspiraci najdete na našich stránkách, máme zde spoustu receptů. Až si na toto zvyknete, nebude pro vás GAPS tak komplikovaný.
Borelióza
Může GAPS může pomoci při borelióze?
GAPS může pomoci a i ulevit od nějakých příznaků boreliozy, samo o sobě ji ale bez pomoci jiných metod, doplňků atd určitě nevyléčí, může ale opravdu hodně ulevit od spousty problémů.
Die off (detox)
Dnes jsem šestý den na úvodní dietě. Ze začátku mi bylo dobře, ale nyní mě po každém jídle palí v krku, je mi na zvracení a nemám vůbec hlad. Jim jen proto, že vím, že musím. Také mám zácpu, přitom piji již třetí den mrkvovou šťávu a beru olej z tresčích jater, jak radí Dr. Campbell. Příjde mi, že je mi čím dál tím hůř. Mám to vydržet? Nemůže mi škodit tolik tuku?
Zácpa je na začátku velice častá. Pokud se během pár dní nezlepší je dobré začít s klystýry. Střevo se musí naučit fungovat bez velkého množství vlákniny, na kterou je zvyklé. Jezte spoustu zeleniny, abyste vlákninu dostala alespoň z ní. Určitě je vhodný i nějaký pohyb, rychlejší chůze, nebo jízda na kole. Nic extrémního, tělo nyní potřebuje odpočívat. Na velké množství tuku si tělo také musí zvyknout. Buďte trpělivá. Ta nechuť k jídlu a pocit na zvracení jsou známky detoxu nebo-li die- off. Uberte, nebo alespoň nepřidávejte, nyní pár dní šťávu z kysaného zelí ani jiná probiotika. I s olejem z tresčích jater opatrně. Může také způsobovat die off.
Jsem 5. den na úvodní dietě a od samého začátku mám migrény. Hlava mě bolí každý den, mám mžitky před očima a jsem absolutně bez energie. Dělám něco špatně?
To co popisujete jsou klasické příznaky die off. Snažte se odpočívat, dopřejte si co nejvíce slunce a vyčkejte, během pár dní by to mělo samo odeznít. Určitě je důležité mít dostatečný přísun tekutin a prostě být trpělivá. Na zmírnění detoxu jsou ideální koupele v epsom soli, pomohou vám i na tu bolest hlavy. Také nyní nenavyšujte množství probiotik a probiotických potravin. Počkejte s nimi, až vám die off odezní. Buďte připravená na to, že se tyto příznaky mohou vrátit pokaždé, když množství probiotik navýšíte. Nelekejte se toho, je to žádoucí, jakmile si detoxem projdete, budete se cítit mnohem lépe.
Syn má nějakou virózu, měl průjem a teď již druhý den zvrací. Nevím, co mu mohu v tomto případě dát, když je na GAPS.
Je možné, že váš syn nyní prožívá silný detox, toto je u dětí velmi častá reakce. Pokud by to byl detox, měl by během pár dní sám odeznít. Na zvracení a průjem si pořiďte v lékárně homeopatika ARSENICUM ALBUM 30ch, pomohou vám i pokud by se jednalo o virózu. Můžete 5 kuliček rozpustit v 1 dcl vody a dávat mu každých 10 minut jednu lžičku (pozor, lžička nesmí být kovová, můžete použít plastovou). Co se týká zvracení, je potřeba nechat žaludek odpočinout. Nedávejte mu nic jíst 3 až 4 hodinu. Dávejte mu pouze po lžičkách čaj nebo vývar (větší množství by mohlo být na žaludek moc těžké). Na průjem je vhodný domací dlouze fermentovaný jogurt, pokud ho toleruje, dodá tělu potřebná probiotika a průjm zastaví.
Cholesterol
Potřebuji mít hlavně funkční játra, nebude v tom živočišný tuk (cholesterol) spíše překážkou? V tuhle chvíli jsem se živočišným zdrojům jídla spíše vyhýbal (vařené maso mi přijde jen jako hmota), takže si úplně nedovedu představit jak se tělo bude tvářit na takovou skladbu stravy. Jak je to s trávením? Přeci živočišné potraviny se tráví nejdéle a pokud je budu přijímat 3x denně nebudou ve střevě zahnívat?
Že by vám potrava ve střevech hnila se určitě nemusíte bát. Co se týká cholesterolu, nebojte se, cholesterol je velice důležitý pro správnou funkci organismu, vaše tělo si ho vyrábí samo, ten z potravy tvoří minimální část a téměř neovlivňuje jeho hladinu v krvi.
Játra, žlučník, slinivka
Nebude mi tolik tuku a bílkovin zatěžovat játra a žlučník?
Na začátku diety je často potřeba játra a žlučník podpořit. K tomu je dobrá šťáva z kysaného zelí, řepný kvas nebo trochu naředěného jablečného octa před každým jídlem. Na podporu jater a žlučníku jsou také úžasné tzv. GAPS milkshakes, což je čerstvě vylisovaná šťáva z ovoce a zeleniny, rozmixovaná se syrovým žloutkem a domácí zakysanou smetanou (pokud tolerujete mléčné výrobky, jinak lze také použít ghee nebo kokosový olej). Někdy je na podporu potřeba přidat i ostropestřec nebo ox bile. Určitě nechcete jíst jen bílkoviny. To je častá chyba a omyl, kteří lidé dělají, když přejdou na GAPS. Dbejte na to, abyste měla dostatek sacharidů v podobě zeleniny. Nemusíte jíst horu masa. Vývary a zelenina jsou základ. Maso podle potřeby a chuti.
Nevíte zda je toto vhodná dieta pro lidi s chronickou slinivkou břišní, když nemohou tuk?
Při akutním zánětu slinivky není dieta GAPS vhodná. Při chronickém zánětu je to možné, ale pouze pod dohledem certifikovaného GAPS poradce.
Mléko
Četl jsem váš článek o výrobě jogurtu. Rád bych si nechal ověřit jaký typ mléka naše kravičky mají. Prosím o kontakt na zmiňovanou laboratoř.
Rozbor mléka provádí laboratoř agrogenomiky v Brně. Zde jsou kontaktní informace: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně, Laboratoř agrogenomiky, Zemědělská 1, 613 00 Brno, Kontaktní osoba: Ing. Bc. Irena Vrtková (vedoucí laboratoře), Telefon: 545 133 187, 607 753 219 – Fax: 545 133 176 – e-mail: irena.vrtkova@mendelu.cz
Potraviny
Mám 6 letého autistu na GAPS, chci se jen zeptat jestli může želatinu nebo ne. Nerada bych něco pokazila.
Želatina je na plné GAPS povolená, nicméně záleží o jakou želatinu se jedná. Měla by to být čistá hovězí želatina, bez jakýchkoliv přídavků, ideálně od krav pasených na trávě, z bio chovu. Na úvodní dietě je přísun želatiny z vývaru a z masa, které se konzumuje.
Nemám se jak dostat k lepší kvalitě masa než je z řeznictví ve městě (bio to určitě není), je možné se živit takovým masem nebo se v tu chvíli stává jídlo spíše škodlivé? Přeci jen může být v mase více škodlivin (antibiotika, hormony, GMO krmivo,..)
Pokud nemáte přístup k bio kvalitě, maso od řezníka je akceptovatelné. Promluvte si s řezníkem, zjistěte odkud maso bere a čím jsou zvířata krmená, né vždy musí maso od řezníka být zlé.
Nemate obavy z kokosove mouky tropicai ze je zlukla? Kokos je vlastne samej tuk tak jak se na to divate? To same plati i o mandlove mouce. Nebo si vyrabite mouku sami? Jestli ano, jak na to prosim jdete? Moc nechapu co se musi namacet a co ne. Napriklad chleb ze slunecnice. Slunecnici namacite 6hod. Kdybyste delala chleb z mandli, namacela byste taky? Na nekterych forech po nekolikahodinovem maceni treba i slunecnic to lide zase susi v susicce a teprve potom melou, tak nevim jak na to.
Já mouku skladuji v lednici a ne moc dlouho. Snažím se kupovat menší balení. A stejně jako u ořechů, člověk musí být maximálně opatrný. Kokosová mouka je odtučněná, takže tak velký obsah tuku zase nemá, v porovnání třeba se strouhaným kokosem. U mandlové mouky bych se bála více než u té kokosové, tam je nebezpečí žluknutí mnohem větší. Takže nejlepší je umlít si ořechy doma sám, pouze to množství které potřebujete na pečení. Mandlová mouka jsou v podstatě najemno namleté ořechy. Určitě si ořechy nejdřív namočte, nebo-li aktivujte, pak usušte v troubě nebo sušičce a pak namelte. Důvod proč se ořechy a semínka namáčí, ideálně ve slané vodě, je, aby se aktivovali potřebné enzymy a byli tak lépe stravitelné. Takže ano, pokud chcete upéct chléb, je lepší ořechy a semínka nejprve namočit a usušit, pak udělat mouku a upéct. Jsou recepty které vám budou fungovat i z ořechů mokrých, ale těch není tolik.
Mohu pít při relapsu ulcer. kolitidy mlékárenský zákys? A zákys z tibetské houby? A jak je to s mákem?
Pokud tolerujete mléko, tak tibetskou houbu ano, musíte ji ale nechat kvasit 24 hodin, aby obsahoval minimální zbytek laktózy. Komerčně vyráběný zákys není povolený. Pokud máte UC, tak bych určitě doporučila mléko v jakékoliv podobě vynechat alespoň na 12 týdnů, aby se organismus vyčistil. Mák je povolen na plné dietě, po odeznění všech akutích příznaků.
Mohu na začátku úvodní diety zařazovat veškerou zeleninu, která je v seznamu doporučených potravin?
Na úvodní dietě je doporučena pouze zelenina, která je jednoduchá na trávení. O rozmanitost u úvodní diety nejde, jde o zažehnání zánětu, uklidnění podrážděného střeva atd. Takže nezatěžovat zbytečně. Na rozmanitost bude čas až budete na plné dietě. Můžete zkusit mrkev, celer, tuřín, petržel, dýni, cuketu, řepu, brokolici, květák. Později i zelené fazolky, hrášek atd. Je to ale hodně individuální, každý člověk toleruje něco jiného.
Je na GAPS povolená japonská miso pasta?
Miso, ani žádné jiné sojóvé produkty nejsou na GAPS povolené. Ani ty fermentované.
Mezi zakázanými potravinami uvádíte veškeré pšeničné produkty a také brambory. Rýži jsem neobjevila ani v jedné skupině potravin. Je tedy podle vás možné jíst nějaké potraviny, které obsahují škroby, např. obilniny, které normálně tvoří jádro ‚lidské potravy‘?
Rýže je na GAPS také zakázaná, právě kvůli těm škrobům. V podstatě jakmile nějaká potravina obsahuje nějaké množství škrobů, tak není na GAPS povolená.
Chtěla jsem se zeptat, zda se smí jíst ječné kroupy, nikde jsem je nenašla.
Bohužel ječmen se na GAPS nesmí v jakékoliv podobě.
Probiotika
Dr. Campbell píše, že se do polévky má dát jogurt, zakysaná smetana, šťáva z fermentované zeleniny nebo probiotika. Nezničí se probiotické kultury horkem? Nebylo by lepší si je dát třeba 15 až 30 minut před jídlem?
Ano, probiotika do horké polévky nebo horkého jídla nedáváme. Můžete je přidat do jídla ke konci, kdy už je dostatečně vychlazené. Probiotika je lepší konzumovat s jídlem, kdy se žaludeční kyseliny naředí potravou a probiotika se s jídlem promíchají. Snáze se tak dostanou do tenkého střeva.
Doporučujete přímo probiotika od firmy Bio-kult. Léčím ročnímu synovi atopický ekzém, používáme probiotika Lacidofil (dopadla nejlépe v testu Černých ovcí, ČT). Na základě čeho doporučujete Bio-kult? Snažím se v problematice probiotik nejrůznější kvality zorientovat.
Na vývoji probiotik Bio Kult se přímo podílela Dr. Natasha Campbell Mc Bride, autorka diety GAPS. Je to speciálně vyvinuté probiotikum pro lidi s velice poškozeným trávícím systémem. Nicméně při výběru probiotik je důležité brát v potaz konkrétní zdravotní problémy a pro děti s atopickým ekzémem je vhodnější zvolit probiotikum, které neobsahuje kmeny bakterií produkujicí D-lactate (druh mléčné kyseliny), kterou lidé s ekzémem neumějí plně metabolizovat. V současné době jsou na trhu tři probiotika, která tyto kmeny nemají. Jmenují se Presscript Assist, Gut Pro a Custom probiotik. V České republice se bohužel nedají sehnat, ale můžete si je objednat přes Internet. Jsou poněkud dražší, ale vydrží poměrně dlouho, neboť se užívá jen velmi malé množství.
Nežádoucí produkce d-lactate se vztahuje na všechny atopiky, nebo jen na osoby trpící AE z důvodu alergie na bílkovinu kravského mléka? Které kmeny probiotik produkují d-lactate?
Nejčastější bakterie které produkují D-lactate jsou např. bakterie L. acidophilus, Enterococcus a Streptococcus. Je ale i spousta dalších kmenů bakterií, které sice produkují L-lactate, ale v některých případech mohou začít produkovat i D-lactate. Lidé, kteří neumí metabolizovat D-lactate mývají organismus v určitém stupni D-lactate acidózy a mají problémy trávit sacharidy, což bývají často právě děti s ekzémem.
Příkrmy
Mám dotaz ohledně příkrmů 4,5 měsíčního miminka. Zkoušela jsem mu dávat zatím banán a chci zkusit žloutek od domácích slepiček. Mám objednaný fermentovaný olej z tresčích jater a také nerafinovanou keltskou šedou sůl. Každopádně toho solení se docela bojím. Solení je do 1 roku zakázáno, je to zátěž na ledviny, jelikož nejsou ještě zcela zralé funkčně. Obávám se zbytečně? Nerafinovaná sůl nezatěžuje ledviny? O tomto tématu se na internetu nikde nedočtu, jen a pouze nesolte!
Solení keltskou solí se určitě nebojte. Je veliký rozdíl čím solíte. Pokud používáte rafinovanou, bělenou stolní sůl, určitě souhlasím, že je nevhodná pro malé děti, ona je tedy nevhodná úplně pro všechny. U sole keltské je ale situace jiná. Ta dodává tělu potřebné minerály a naopak je zdraví prospěšná a velice důležitá pro vývoj mozku. Do jídla se dává špetka na chuť a o ledviny se určitě bát nemusíte.
Těhotenství a kojení
Je možné začít s dietou GAPS v 6. měsící těhotenství? Mám bolesti žaludku a slinivky, které bych si chtěla pomocí GAPS vyléčit, ale bojím se, aby miminku něco nechybělo.
V těhotenství můžete začít s GAPS, ale pouze s plnou dietou. Na úvodní dietě dochází k příliš silnému detoxu, který je v těhotenství (i při kojení) nežádoucí. Na plné dietě se nemusíte bát, že by miminku něco chybělo.
Vidíte nějaký problém v dodržování GAPS diety během těhotenství?
Plnou dietu GAPS můžete dodržovat i v těhotenství. První trimestr je dost náročný, je opravdu důležité jíst velké množství tuku, masa a zeleniny, abyste neměla hlad. Na nevolnost funguje super popíjet vývar a zázvorový čaj. Poslouchejte ale své tělo a pokud budete mít hlad, můžete si dát i rýži nebo brambory. Není to nic co by vám ublížilo a stres z jídla není, ani pro vás, ani pro miminko, vhodný. Mléčné výrobky pokud tolerujete bych také nechala. To už je na vás. S lékaři bych tento způsob stravování v těhotenství asi raději neřešila. 😉
Ulcerózní kolitida
Mohu pít při relepsu ulcer. kolitidy mlékárenský zákys? A zákys z tibetské houby? A jak je to s mákem?
Pokud tolerujete mléko, tak tibetskou houbu ano, musíte ji ale nechat kvasit 24 hodin, aby obsahoval minimální zbytek laktózy. Komerčně vyráběný zákys není povolený. Pokud máte UC, tak bych určitě doporučila mléko v jakékoliv podobě vynechat alespoň na 12 týdnů, aby se organismus vyčistil. Mák je povolen na plné dietě, po odeznění všech akutních příznaků.
Úvodní dieta
První fázi se nedoporučuje držet více jak týden. Mám tedy přejít do fáze druhé i v případě, kdy se mi zažívání ještě zcela neupraví a průjmy budou trvat nadále? Když budu zařazovat potraviny v druhé fázi a některá mi nesedne, mám přejít znova do fáze jedna bez potravin, které jsem už do druhé fáze zařadila a v ní setrvat do doby, než se zažívání zase neupraví? Ještě jeden dotaz ohledně polévky. Někde jsem se dočetla, že by se měl do každé porce dát rozmačkaný stroužek česneku. Platí to hned od první fáze?
Ano, v první fázi byste neměla být více jak týden, vše je ale velice individuální. Pokud máte silné průjmy, může se stát, že budete potřebovat více než týden. Pokud uvidíte, že se stolice zlepšuje, tak můžete zkusit přejít na fázi druhou. Pokud stolice zůstane tak jak je a nenastane zhoršení, zůstaňte pak na fázi 2 dlouhodobě, dokud se stolice nenormalizuje. Druhá fáze je je nejvíce hojivá, když na ní vydržíte několik týdnů, klidně i měsíců, budete o to rychleji postupovat dalšími fázemi a celkově si usnadníte hojení. Pokud jsou vytrvalé průjmy, doporučuje se zařadit do diety hned od začátku čerstvou syrovátku z domácího 24 hodinového jogurtu. Ta pomůže zahustit stolici. To je v případě, že nejste na mléko opravdu alergická, tedy v případě anafylaxe.. To bychom spolu museli pořádně probrat, abyste to udělala správně. Ano česnek je velmi protizánětlivý a doporučuje se od začátku diety. Jak je popsáno i na našich stránkách v úvodní dietě..
Nejsem si jistá, jestli správně chápu úvodní dietu GAPS. To se jí týden pouze vývary? A jak dlouho mám zůstat v každé fázi?
Úvodní dieta je velice individuální a jednotlivými fázemi prochází každý svým vlastním tempem. Takže nelze říct jak dlouho bude člověk na které fázi. Samotné vývary se ale nejedí, vždy si dáváte i zeleninu a maso. V první fázi se doporučuje zůstat pouze týden. Na druhé fázi můžete zůstat jak dlouho budete potřebovat. Můžete si prostudovat deníček úvodní dietou na našich stránkách, pro představu jak to asi bude vypadat http://zivakultura.cz/category/denicek-uvodni-dietou/
Syn nemá žádné trávící potíže, jejichž vývojem bych se mohla řídit v postupu (resp. břicho ho zjevně nebolí ani se necítí nijak špatně, dříve měl stolici každý den jednou, po vysazení lepku a mléka zcela přestala páchnout, což se ale poslední týden změnilo, stolici má jednou za dva dny, páchne celkem hodně a je celkem řídká, předtím to byla ukázková „čtyřka“). Jak by bylo nejvhodnější postupovat? Jak dlouho být jen na vývarech a jak rychle zavádět další potraviny?
Přestože že říkáte, že váš syn nemá žádné trávící potíže, tak je má. Stolice mluví za vše. Je potřeba počkat dokavaď se stolice neupraví a přestane páchnout. Na první fázi nezůstávejte moc dlouho, max. týden a pak se posuňte do druhé. Tam můžete vydržet o dost déle, je nejvíce hojivá. Znám lidi, kteří na druhé fázi zůstávají i rok, jsou to ale extrémní případy.
Jsem třetí den na úvodní dietě, na vývarech a mám dotaz. Dost mě bolí žaludek, tvrdne mi břicho a jsem nafouklá více než obvykle. Což já mám pořád, proto jsem chtěla i GAPS. Byla by nějaká rada? 😉
Pokud vás bolí břicho, je dobré začít jen velice slabým kuřecím vývarem. Vařte jen krátce, maximálně 3 hodiny. Na začátku může některým lidem dělat silný vývar problémy.
Vegetariánství / veganství / vitariánství
Zaujala mě dieta GAPS, ale brání mi vegetariánství z etických důvodů. Proč jsou vývary tak důležité, nestačil by pouze zeleninový vývar?
Zeleninový vývar nemá v žádném případě takové léčivé schopnosti jako ten masový. Na GAPS nemusíte jíst obrovské množství masa, vývary jsou ale stavebním pilířem diety. Jste ochotna zkusit ryby? Pokud ano, dala by se GAPS dieta zvládnout na rybích vývarech. K hojení jsou maximálně potřebné amino kyseliny a živočišný tuk, které prostě v zelenině v takovém množství nenajdete. Rozhodnutí je samozřejmě na vás.
Vybavení domácnosti
Můžete mi poradit, který pomalý hrnec doporučujete?
Doporučujeme si pořídit hrnec značky CrockPot s keramickou nádobou. To ostatní záleží podle vašich preferencí a potřeb. Zvažte jak velký hrnec budete potřebovat – jak velká je vaše rodina? K dispozici jsou pomalé hrnce s časovačem ale i bez. Já osobně mám pomalý hrnec s časovačem a přijde mi velice užitečný. Nicméně digitální časovač má tendence se rozbíjet a hodně lidí si kvůli tomu chválí hrnec bez časovače. Některé hrnce se mohou používat i v troubě nebo na plotně, což mě ale osobně přijde zbytečné. Můžete vždycky péct nebo osmahnout potraviny zvlášť a pak je do pomalého hrnce přendat. Rozhodovala bych se tedy hlavně na základě velikosti a pak jestli si přejete digitální časovač, nebo ne.
Výživové doplňky
Nevíte, jestli fermentovaný olej z tresčích jater mohou i malá miminka a případně v jakém dávkování?
Nadace Westona A. Price doporučuje brát od narození do 6 měsíců 1 lžičku, od 6 měsíců do 3 let dvě lžičky a 1 lžíci od 4 do 10 let. Dospělí 2 lžíce. Můžete ale klidně dávat o něco méně. Pokud kojíte, stačí když budete brát rybí olej vy. Miminku se dostane skrze mateřské mléko. Současně s rybím olejem byste měla dávat dětem i vitamín K, který se nachází např. v másle.
Smí se na GAPS používat chlorella?
Chlorellu nedoporučujeme používat, není to kompletní chellátor, který by vám dokázal odvést těžké kovy z těla ven. Obsahuje pouze jeden thiol, který na sebe naváže kovy, ale již postrádá druhý thiol, který ty kovy dokáže přidržet a odvést z těla ven. Tím pádem chlorella na sebe sice naváže kovy, ale nechá je volně kolovat v krvi, které se pak ve většině případů dostávají do mozku. Což může způsobit velké problémy.
Můžete mi poradit, které výživové doplňky je možné na GAPS užívat? Nevím jestli jich nyní neberu moc.
Na GAPS se na začátku doporučují pouze 2 doplňky. A to je olej z tresčích jater od firmy Green pastures nebo Rosita. A potom kvalitní probiotika. V České republice je dobře k dostání Biokult, na kterém se podílela i Dr. Natasha. V současné době doporučujeme spíše používat kvalitnější probiotika, jako je GutPro, Customs probiotics, nebo Presscript Assist, které neobsahují kmeny produkující kyselinu mléčnou, na kterou GAPS pacienti velmi často reagují.
Som rozhodnutá ísť do úvodnej diety, mám prečítane veľa Vašich článkov aj knihu Syndrón trávenia a psychológie. Čo sa týka povolených jedál to chápem len sa trochu neviem vyznať v doplnkoch. Určite áno probiotiká hneď od prvého dňa a kedy mám zaradiť olej z treščej pečene? Ešte spomínate v jednom článku L-glutamin – mám zaradiť aj ten?
Na začátku diety, pokud se tedy pustíte do té úvodní je ideální vysadit všechny doplňky včetně probiotik a později je postupně, pomalu a jeden po druhém nasadit. L glutamin není často doporučován jako součást GAPS protokolu, může se určitě později zařadit, na začátku bych se ale soustředila na jídlo a nechala tělu prostor se trochu vyčistit. Později se může začít přidávat.
Takže ideálně na druhé fázi přidat probiotika a potom olej z tresčích jater, určitě né obojí najednou a nezapomeňte, že se musí přidávat velice pomalu, aby se předešlo velkému detoxu, který může být velice nepříjemný a komplikovat vše.
Zácpa
Již 5 dní jsem neměla stolici, co s tím? Nevím jestli nemám málo mastné ty vývary, možná bych jich měla pít více.
Zkuste navýšit množství šťávy z fermentované zeleniny. Dr. Natasha doporučuje dělat u pacientů se zácpou každý večer klystýr a po něm si hned dát teplou vanu s Epsom solí, práškem z mořské řasy, jablečným octem a nebo bikarbonátem sodným. Po koupeli natřít podbřišek za studena lisovaným slunečnicovým nebo olivovým olejem. Přimlouvala bych se za to, abyste si klystýr koupila v lékárně a opravdu si ho dělala. Střeva se krásně pročistí a bude se léčit rychleji.
Zvracení / průjem / viróza / nemoc
Syn má nějakou virózu, měl průjem a teď již druhý den zvrací. Nevím, co mu mohu v tomto případě dát, když je na GAPS.
Je možné, že váš syn nyní prožívá silný detox, toto je u dětí velmi častá reakce. Pokud by to byl detox, měl by během pár dní sám odeznít. Na zvracení a průjem si pořiďte v lékárně homeopatika ARSENICUM ALBUM 30ch, pomohou vám i pokud by se jednalo o virózu. Můžete 5 kuliček rozpustit v 1 dcl vody a dávat mu každých 10 minut jednu lžičku (pozor, lžička nesmí být kovová, můžete použít plastovou). Co se týká zvracení, je potřeba nechat žaludek odpočinout. Nedávejte mu nic jíst 3 až 4 hodinu. Dávejte mu pouze po lžičkách čaj nebo vývar (větší množství by mohlo být na žaludek moc těžké). Na průjem je vhodný domácí dlouze fermentovaný jogurt, pokud ho toleruje, dodá tělu potřebná probiotika a průjem zastaví.
Zajímalo by mě, jak se na GAPS řeší nemoc. Předevčírem mě začalo bolet v krku, včera to přerostlo v kašel a dnes se přidala i teplota. U lékaře jsem nebyla, protože nechci brát všelijaké prášky.
Nemoc se řeší podle závažnosti, tedy pokud je nutnost antobiotik, tak je nutné poslechnout lékaře a vzít si je. Pokud jde o nachlazení, tak se doporučuje odpočinek, čaje ze zázvoru, česneku a jiné přírodní metody jako jsou detoxikační koupele v Epson soli apod. Dobré je také použití homeopatik. Takže možností je spousta, jen jak jsem řekla záleží na závažnosti nemoci… Na stránkách máme recept na lektvar, který pomáhá při nemoci nebo jako prevence. Od lidí víme, že opravdu funguje a při prvním náznaku nemoci v podstatě nemoc zastaví, nebo minimálně extrémně zmírní průběh. Je to takové přírodní antibiotikum… samozřejmě že na to je teď pozdě, ale určitě stojí za to si ho vyrobit na příště.. http://zivakultura.cz/2014/03/fermentovany-lektvar-pro-pevne-zdravi/