Plná dieta

Po úspěšném dokončení úvodní diety, budete velice dobře obeznámeni s tím, co se na GAPS dietě může jíst a co ne. Jak správně a co vařit a jak a co jíst. Budete také velice dobře znát své vlastní tělo, znát vaše reakce na určité potraviny a vědet kolik čeho můžete v klidu sníst. To je neuvěřitelný dar, neboť ne mnoho lidí na světě dokáže své tělo poslouchat. Tato schopnost vám ulehčí zbytek vašeho života. Neignorujte tedy své pocity, co se týkají jídla a s ním spojených reakcí.

GAPS dieta se doporučuje držet v průměru asi 2 roky.  Někteří jedinci, kteří mají jen minimální problémy, mohou zkusit GAPS nepovolené potraviny, již po roce. Naopak někteří lidé musí zůstat na GAPS mnohem déle.

Typické menu na GAPS dietě

Je velice dobré začít den sklenicí filtrované vody. Můžete si do ní přidat plátek citrónu, nebo lžičku jablečného octa (používejte pouze bio surový ocet, který není procesovaný). Ideální je pokojová teplota, pokud ale máte raději studenou či teplou, je to na vás. Máte-li doma džusovač, můžete také začít den čerstvě vypresovaným zeleninovo /ovocným džusem. Dobrým džusem na začátek dne je ze 40% jablko, 55% mrkev a 5% červená řepa. Je to v podstatě ale jedno jaký džus si uděláte. Důležité je zachovat pravidlo 50% terapeutické složky (mrkev, řapíkatý celer, zelí, špenát, petržel, kopr, bazalka, kopřiva, listy z červené řepy a malé množství červené řepy, té by ovšem nemělo být více než 5%). Druhých 50% je potom něco chutného, co dodá terapeutickým ingrediencím potřebnou chuť (ananas, jablko, pomeranč, grep, hroznové víno, mango atd.) Džus můžete pít čistý, nebo si ho můžete naředit vodou.

Naše tělo každý den projde 24 hodinovým cyklem, kde se střídá období aktivní, období odpočinku, období výživy a fáze očistná, nebo-li regenerační. Mezi čtvrtou a desátou hodinou ráno je naše tělo ve fázi očistné, nebo dá se říct také detoxifikační. Je tedy vhodné v této době našemu tělu pomoci tím, že budete jíst čerstvé ovoce, probiotické potraviny, pít džusy a filtrovanou vodu. Tato čistící fáze vysvětluje, proč mnoho lidí nemá hlad ihned po probuzení. Pokud v těchto hodinách budete do vašeho těla cpát velké množství jídla, může to negativně ovlivnit regeneraci a detoxifikaci vašeho organismu. Je proto lepší se nasnídat kolem 10té hodiny ráno, po dokončení vaší očisty. Většina lidí začne touto dobou pociťovat hlad. Pokud jde o děti, tak tam je to trochu jinak, jsou většinou hladové hned po probuzení. Záleží také na tom jak brzy vstáváte.

Co k snídani
  • Vejce na mnoho způsobů, záleží jak je máte rádi. Servírujte s domácími karbanátky, zeleninou (vařenou a syrovou) salátem, avokádem nebo masem. Žloutek je nejlepší téměř syrový, bílek uvařený. Nezapomeňte přelít přes zeleninu a vajíčka čerstvý olivový olej jako dresink. Karbanátky by měli být vyrobené jen z masa, okořeněné solí a pepřem, popřípadě na drobno nakrájenou cibulí, česnekem a čerstvými bylinkami. Pokud pořád ještě trpíte průjmem, vyvarujte se zatím syrové zeleniny a semínek. Nezapomeňte na šálek teplého vývaru.
  • Avokádo a maso, rybu, zeleninu syrovou i vařenou, citrón a olivový olej. A zase šálek vývaru.
  • Domácí polévka s domácí kysanou smetanou a masem.
  • Lívance z mletých ořechů. Ty jsou úžasné s máslem a medem, nebo na slano jako svačina. Můžete také udělat výborný džem – rozemelete jahody nebo borůvky (mražené nebo čerstvé) a přidáte trochu medu. S lívanci chutná výborně! K tomu čaj z čerstvého zázvoru nebo máty.
  • Domácí muffiny, buchty, ořechové chleby atd.
Co k obědu
  • Domácí polévky a dušené maso a zeleninu s kyselou smetanou, zelím.
  • Avokádo s masem, rybou a vařenou nebo syrovou zeleninou. Použijte olivový olej a citrón jako dresink. Servírujte s domácím vývarem.
  • Použijte fantazii, záleží co máte rádi. Kombinace masa a zeleniny a probiotického jídla v jakékoliv podobě je k obedů ideální.
Co na večeři
  • Každý z výše zmíněných pokrmů je možno použít i na večeři.
  • Více receptů a  nápadů najdete postupně v receptech.

Na svačiny mezi jídlem můžete jíst ovoce, ořechy a domácí pečené dobroty. Pokud máte chuť na něco malého než půjdete spát, ideální je hrníček kefíru, jogurtu nebo kyselé smetany s trochou medu. Nebo třeba domácí pudink. Recept na něj najdete v receptech.

Nebojte se experimentovat. Já jsem po roce na GAPS uvařila docela dost českých jídel. Používala jsem jen GAPS povolené suroviny a vždy to mělo úspěch. Snažte se moc nekomplikovat. Zůstaňte u jednoduchých jídel a během pár týdnů si najdete pár receptů, které se stanou vaším favoritem a budete je schopni vykouzlit během chvíle.

Pokud dodržíte tyto zásady, je to co máte na talíři, úplně ideální.

Každý talíř hlavního jídla by měl obsahovat: tuky, probiotické jídlo, maso, zeleninu (vařenou i syrovou) a vývar na zapití.

Dobrou chuť 🙂

♦♦♦

Použité zdroje:
CAMPBELL-MCBRIDE, Dr. Natasha. Gut and Phycology DietNatural treatment for Dyspraxia, Autism A.D.D, Dyslexia, A.D.H.D, Depression, Schizophrenia. 3. vyd. Cambridge: Medinform Publishing, 2011. ISBN 13: 987-0-9548520-2-3.