Domácí kefír

Potřebujete:

  • 1 litr čerstvého mléka
  • 1 sáček kefírové kultury nebo lžíci kefírové houby
  • Skleněnou nádobu, nebo sklenici. Čistě umytou a vysušenou

Mléko používejte nejlépe syrové, tedy nepasterizované a nehomonegizované. To znamená, žádným způsobem tepelně upravené. Kvalitní mléko, které je pouze pasterizované je Amálka, nebo zkuste automaty na mléko. Lepší je mléko z farmy, na kterou se můžete dojet podívat, ať víte jak je o krávy na farmě postaráno a čím jsou krmeny. Já osobně dělám kefír z mléka kozího, protože si pořád netroufám na mléko kravské. Kozí mléko si kupuji na farmě Pěnčín u Jablonce. Naposledy když jsem byla v Čechách tak se dalo koupit i v Globusu. Kefír je víc agresivní než jogurt, proto je lepší, pokud nejste kefír zvyklí pít, začít s jogurtem a později zkusit kefír. Moje dcera pije kefír od dvou let, místo mléka.

Kefír z kultury v prášku

Mléko nechte odstát při pokojové teplotě asi 2 hodiny. Až nebude úplně studené nalejte do nádoby, kde chcete fermentovat, přidejte kulturu v prášku, meltičkou rozmixujte a ujistěte se, že se prášek pořádně rozpustil. Nádobu zavřete a nechte na lince, nebo někde v pokojové teplotě na 24-36 hodin, záleží na teplotě. Minimální doba fermentace je 24 hodin, aby se zpracovala všechna laktóza. Po 24 hodinách dejte do lednice, a nechte minimálně 6 hodin odležet. Poté můžete konzumovat. Kefír by měl trochu zhoustnout, ale záleží na kvalitě mléka. Z kravského je většinou hustší než z mléka kozího.

Důležité je si vždy nechat na dně láhve asi centimetr kefíru, který použijete na výrobu dalšího  kefíru. Do stejné láhve dolejte zase litr mléka, zamíchejte a nechte fermentovat 24 hodin. Láhev nemyjte, jinak vám kefír nenakvasí. Pouze utřete okraj čistým hadrem. Tento postup opakujte 4-5 krát. Poté použijte novou kulturu a postup opakujte. Pokaždé když začínáte novou kulturu láhev vymyjte.

Důležité je zachovat velice dobrou hygienu při výrobě i při odběru kefíru z láhve, aby se vám nezkazil.

Kefírova houba

Pokud používáte kefírovou houbu, propláchněte ji přes umělohmotný cedník (houba nesmí přijít do styku s kovem) ve filtrované vodě a vložte do čerstvého mléka (pozn. Jakub – my používáme kravské, ale zkoušeli jsme i s kozím a jde to).

Nádobu zakryjte ubrouskem a gumičkou nebo provázkem zajistěte. Nechte v pokojové telotě fermentovat 24 až 36 hodin. Občas mléko zamíchejte, aby jste rozmístili kefírové houby v mléce. Hotový kefír zceďte  a dejte ho před konzumací na 6 hodin do lednice.

Pokud chcete s další várkou kefíru počkat, můžete kefírovou houbu uskladnit v lednici nebo mrazáku. V lednici propláchnutou houbu skladujte v hrnečku s filtrovanou vodou. Po 5 dnech je potřeba vodu vyměnit a houbu znovu dobře propláchnout. Pokud chcete houbu uskladnit v mrazáku, propláchněte ji filtrovanou vodou, vložte do hrnečku s vodou a dejte ji do lednice na dvě hodiny vychladit (aby se houba nezalekla mrazu). Vychlazenou houbu přendejte do sáčku s malým množstvím studené vody a dejte do mrazáku. Takto ji můžete skladovat až 2 měsíce. Rozmrazujte pomalu v pokojové teplotě.

Více o skladování kefírové houby naleznete na http://www.kombucha-kefir.wz.cz/ke_skladovani.html

 

Written by Jana
Specialistka na výživu a zdravý životní styl. Certifikovaná GAPS, NAET a TČM terapeutka www.janadellplotnarkova.cz | gapscz@gmail.com