Úvodní dieta

Úvodní dieta má za úkol zaléčit a zacelit střevní stěnu a tím odstartovat celý proces léčby. Většina GAPS pacientů má velice špatné zažívání, ať už mají či nemají s tím spojené problémy. Pomocí GAPS diety se střevo vyčistí od staré vlákniny a dalších nepotřebných látek, které mohou střevo dráždit. Střevní stěna se obnovuje tím, že staré a opotřebované enterocyty jsou, dá se říci odřené a je potřeba je nahradit novými. Aby se tak stalo, musí být vaše střevo velice dobře živené pomoci látek, které obsahují amino kyseliny, želatinu, glukosaminy, tuky, vitamíny a minerály, což jsou jednoduše řečeno látky, ze kterých se vnitřní stěna vašeho střeva skládá. Tato buněčná výměna je více méně řízena zdravými bakteriemi, které žijí na vnitřní stěně vašeho střeva. Bez těchto bakterií je léčba nemožná.

Úvodní dieta GAPS je velice bohatá na všechny výše zmíněné faktory, tak potřebné k samotné léčbě.

Já osobně doporučuji pro každého, aby začal s úvodní dietou, nebo si jí prošel alespoň jednou. Tato úvodní dieta je přímo nevyhnutelná pro lidi, kteří trpí těžkými poruchami zažívání jako je reflux žaludečních šťáv, chronické průjmy, bolesti břicha, nadýmání, chronická zácpa. Úvodní dieta jen za pár dní uleví od výše zmíněných příznaků a nastartuje potřebnou léčbu. Další skupina lidí, pro které je tato dieta velice důležitá, jsou lidé s potravinovými alergiemi a citlivostí. V jejich případě je úvodní dieta důležitá k zacelení střevní stěny. Ve většině případů jsou tyto alergie způsobeny Syndromem zvýšené propustnosti střeva ( Leaky Gut Syndrom) – pro více informací si přečtěte Žanetin článek. Jelikož při úvodní dietě dochází k detoxikaci organismu, nedoporučuje se tento způsob stravování v těhotenství a během kojení. V těchto případech je lepší začít rovnou s plnou dietou GAPS.

Pokud máte podezření na opravdovou alergii, bude lepší si na danou potravinu udělat Test Sensitivity, předtím než tuto potravinu budete jíst. Je to velice jednoduché a postup je následující – potřebujete malé množství jídla o kterém se domníváte, že na něj můžete být alergičtí. (Pokud je potřeba, jídlo rozmačkejte a udělejte z něj kaši pomocí malého množství vody.) Toto jídlo si natřete na vňitřní stranu zápěstí, nechte zaschnout, a nechte přes noc působit. Ráno místo zkontrolujte a pokud se objeví reakce v podobě červeného fleku, který může i svědit, jídlo nadále nekonzumujte a stejný postup opakujte za pár týdnů.
Pro lidi bez vážných zažívacích obtíží je úvodní dieta také důležitá, ale mohou ji zvládnout za pár týdnů. Ale i tak je důležité si jí projít. Jinak se může stát, že se pořádně neodstaruje proces léčení a může to vést k problémům v budoucnosti.

Úvodní dieta se skládá ze šesti fází, které na sebe navazují. Jednoduše řečeno, v každé fázi postupně přidávejte víc a víc jídla, až se postupně dostanete na plnou GAPS dietu. Je důležité tuto dietu neuspěchat, protože je to váš základ na kterém budete stavět. A stejně jako když stavíte dům, chcete mít pevné základy, jinak vám hrozí, že se celý dům jednou zřítí. Na každé fázi zůstaňte tak dlouho jak je potřeba, tím umožníte vašemu tělo potřebný čas na vyléčení.

První fáze

  • Jak již bylo několikrát zmiňováno, základem této diety jsou silné vývary z masa a ryb. Vývary poskytnou vašemu tělu potřebné látky pro buněčnou obměnu a mají také uklidňující efekt na záněty uvnitř střeva. Vývary podporují trávení a jsou od nepaměti považovány v mnoha kulturách za lék. Nepoužívejte ale komerčně vyráběné vývary, bujóny a granule, které obsahují látky, pro váš organismus naopak škodlivé. Kuřecí vývar je velice jemný k vašemu trávícímu systému, je tedy dobrá alternativa na začátek. Ale postupně přidávejte jiné maso, ať máte změnu. Maso, které vám zůstane po dovaření vývaru, si nechte a jezte ho spolu s vývarem. V ledničce vám vydrží až týden. Vývar pijte několikrát za den samotný a jako doplněk k jídlu. Neohřívejte ho ale v mikrovlné troubě, použijte klasický způsob ohřívání na plotně. Tuk z vývaru nevyhazujte, schovejte si ho stranou (dá se dobře odebrat po vyhlazení vývaru v lednici) a používejte ho na vaření. Jak uvařit pořádný vývar najdete v receptech.
  • Z výše připravených vývarů si připravte zeleninové polévky, které jsou vaším hlavním jídlem v této fázi. Po přecedění vývaru do něj přidejte povolenou zeleninu nakrájenou na kousky. Můžete použít cibuli, květák, brokolici, pórek, cuketu, dýni atd. Tedy zeleninu která není moc moučná. (Podívejte se na povolenou zeleninu v seznamu jídel pro GAPS, vynechte ale do začátku rajčata, papriky, kápie, zelí a řapíkatý celer). Můžete použít různé kombinace výše zmíněných zelenin, nebo jen jednu z nich. Důležité je odstranit všechny tvrdé části zeleniny, jako jsou stonky od brokolice a květáku, semínka z dýně, slupku z dýně, cuket atd. Všechna zelenina potřebuje být dostatečně uvařená. Když je zelenina uvařená, přidejte na závěr 1-2 lžíce nastrouhaného česneku a přiveďte polévku na krátko zpět do varu, pak vypněte a nechte chvíli odstát. Tuto polévku jezte společně s masem, které vám zbylo z vývaru, použijte také měkké tkáně z masa, jako jsou chrupavky, a v neposlední řadě také morek z kostí. Tyto tkáně obsahují velice potřebné stavební materiály a želatinu pro obnovu vaší střevní stěny. Můžete polévku rozmixovat do krémové podoby, nebo ji jíst tak jak je. Neomezujte se v množství jídla a jezte tyto polévky tolikrát za den kolikrát chcete.
  • Probiotické jídlo je další nezbytnou součástí této diety, je tedy důležité ho do jídelníčku zapojit hned od počátku. Toto probiotické, nebo-li fermentované jídlo, může být v podobě mléčných výrobků, nebo fermentované zeleniny. Abychom předešli špatné a nechtěné reakci, musí toto jídlo být do jídelníčku přidáváno postupně a velice opatrně. Začněte tedy s 1-2 lžícemi prvních pár dní, a postupně, pokud se neobjeví nějaká nežádoucí reakce přidávejte po lžících, až budete schopni jíst pár lžic s každou miskou polévky. Začněte pouze se šťávou z kyselého zelí, nebo nějaké jiné fermentované zeleniny (viz recepty). Zatím nejezte samotné kyselé zelí, protože to je v tuto chvíli vláknité a proto i špatně stravitelné. Šťáva z fermentované zeleniny je také mimo jiné důležitá pro tvorbu žaludečních šťav.
  • Co se týče mléčných fermentovaných jídel, musíte být mnohem opatrnější, když je zařazujete do vašeho jídelníčku. Velká část lidí má problém s tolerancí fermentovaných mléčných výrobků a je lepší je zařadit do jídelníčku až po půl roce na GAPS. Nicméně přidání syrovátky, jogurtu, kyselé smetany a kefíru je v podstatě zázračné, speciálně pro lidi s chronickým průjmem, protože odlišná mléčná kyselina přítomná v kysaných mléčných výrobcích, uklidňuje a posiluje střevní stěnu, zpomaluje postup stolice střevem a tím zahustí stolici. Efekt se dostaví hned po pár dnech. Pokud tedy trpíte průjmem, je dobré fementované mléčné vyrobky jíst od začátku. Je ale nutné si předem udělat test na sensitivitu (viz. výše vysvětlený postup). Mléčné výrobky jako je kyselá smetana, máslo, klarifikované máslo (ghee), jsou ve většině případů tolerovány dobře. V případě jogurtu, syrovátek, kefíru a sýrů (které mají vysoký obsah mléčné bílkoviny) buďte velice opatrní.
  • Pijte čaj z čerstvého zázvoru, máty nebo heřmánku mezi jídlem. Můžete si do něj přidat trochu medu.

Druhá fáze

  • Pokračujte s jedením polévek s masem a měkkými tkáněmi z masa. Pijte vývar a čaje ze zázvoru a máty. Stále přidávejte víc a víc probiotického jídla do každé porce polévky.
  • Přidejte do polévky syrový žloutek, důkladně oddělený od bílku. Začněte s jedním žloutkem denně a postupně přidávejte až budete jíst žloutek s každou miskou polévky. Až budete mít pocit, že tolerujete žloutek dobře, můžete přidat vajíčko na měkko do polévky (bílek uvařený a žloutek téměř syrový). Není důvod omezovat počet vajec za den, vajíčko je velice dobře stravitelné a dodá vám potřebnou energii a živiny. Pokud máte podezření na alergii, udělějte si test sensitivity. Také si obstarejte vajíčka z důvěryhodného zdroje, nejlépe domácí nebo z bio chovu, kde slepice mají prostor a jsou eticky chované.
  • Přidejte dušené maso a zeleninu do vašeho jídelníčku. Vyvarujte se v této fázi koření, místo toho použijte jen čerstvé byliny, sůl a pepř. Obsah tuku těchto pokrmů musí být co největší. Čím více živočišného tuku konzumujete, tím rychlejší bude vaše regenerace. Nezapomeňte na fermentovanou zeleninu nebo mléčné výrobky s každou porcí. Návod na to jak tyto pokrmy uvařit, najdete v receptech.
  • Zvyšujte příjem fermentované zeleniny a mléčných výrobků.
  • Přidejte fermentovanou rybu a gravlax, začněte s jedním malým kouskem a postupně přidávejte víc. Návod na jeho přípravu najdete v receptech.
  • Začněte jíst domácí klarifikované máslo (ghee). To je většinou velice dobře tolerované i lidmi, kteří jinak reagují na mléčné výrobky. Nejprve jezte lžičku a postupně přidávejte (viz recepty).

Třetí fáze

  • Pokračujte se vším co už jíte.
  • Zkuste zralé avokádo, začněte 1-3 lžičkami a postupně přidávejte. Je důležité avokádo pořádně rozmačkat. Jezte ho nejprve vmíchané do polévky, teprve potom samotné.
  • Přidejte dýňové placičky, jednu denně a postupně přidávejte. Tyto placičky uděláte ze 3 surovin: syrová, na kaši umletá dýně, vajíčko a ořechové máslo (přírodní, neslazené a bez přidaných olejů). Vše smíchejte a smažte malé placičky na kachním, husím tuku, nebo na klarifikovaném másle. Dejte pozor ať je nespálíte.
  • Míchané vajíčka udělané na velkém množství tuku, zase použijte kachní, husí nebo ghee. Jezte s avokádem, pokud ho dobře snášíte a vařenou zeleninou. Obzvláště vařená cibule je vynikající na trávení a imunitu. Uděláte ji tak, že rozpustíte 4-5 lžic nějakého živočišného oleje (kachní, husí, vepřové, ghee), přidáte na plátky nakrájenou cibuly, přiklopíte a necháte podusit při mírné teplotě asi 20-30 minut, aby byla cibule měkká, sladká a průsvitná.
  • Můžete zkusit jíst fermentovanou zeleninu. Začněte po malých kouskách a postupně zvyšujte.

Čtvrtá Fáze

  • Pokračujte s tím, co už jíte.
  • Postupně přidávejte maso upravené pečením a grilováním, ale ješte vynechte smažení a grilováni na ohni. Nejezte kousky které jsou spálené a moc tmavé. Jezte maso s vařenou zeleninou a kyselou zeleninou.
  • Začněte přidávat za studena presovaný olivový olej do každého jídla. Začněte pár kapkami a postupně přidávejte.
  • Můžete začít pít zeleninový, čerstvě vymačkaný džus. Začněte mrkvovým džusem, 1-2 lžičkami. Džus by měl být filtrovaný, aby jste se zbavili nežádoucí vlákniny. Můžete ho pít tak jak je, nebo si ho naředit do vody, vývaru nebo syrovátek. Je důležité každý lok doslova kousat, a pít opravdu pomalu. Postupně přidávejte na množství a až budete schopni tolerovat šálek mrkvového džusu, můžete zkusit přidat džus z řapíkatého celeru, zelí, salátu a čerstvé máty. Džus by se měl pít na lačno, nejlepší čas je tedy ráno a jako odpolední svačina.
  • Zkuste si upéct chléb z mletých ořechů (mandlí, vlašských, pekanových atd.) nebo semínek (slunečnicových, dýňových). Tento chléb se upeče pomocí 4 surovin: mleté ořechy nebo semínka, vajíčka, nastrouhaná dýně či cuketa a nějaký tuk (ghee, máslo, kokosový olej, kachní nebo husí tuk) a trochu sole na chuť. Začněte s jedním krajíčkem za den a pomalu přidávejte.

Pátá Fáze

  • Pokud jde vše dobře a výše uvedené jídlo tolerujete bez problémů, je na čase zkusit povařené jablka, ze kterých uděláte pyré. Oloupejte jablka, odstraňte ohryzek a na trošce másla a vody je poduste, dokud nebudou měkké. Po uvaření přidejte více másla, nebo jiného tuku a rozmixujte ručním mixérem na kaši. Pokud jsou jablka kyselá, můžete přidat trochu medu. Buďte opatrní a sledujte zda se objeví nějaká reakce. Pokud žádná reakce nenastane, můžete postupně zvyšovat množství.
  • Přidejte syrovou zeleninu, začněte s měkkými částmi zelí a oloupanou salátovou okurkou. Znovu i tady musíte být opatrní, pořádně kousat a začít od malého kousku. Pokud tolerujete zelí a okurku , můžete zkusit následující zeleninu: mrkev, rajče (pokud tolerujete nightshades zeleninu viz článek), cibuli, zelí atd. Kousejte pořádně a sledujte reakci a možné změny ve stolici, pokud se vrátí průjem, tak nejste na syrovou zeleninu připraveni a vraťte se o krok zpět, zkuste to znovu za týden nebo dva.
  • Pokud tolerujete džus z mrkve, zelí a máty dobře, můžete přidat ovoce. Začněte s jablkem, ananasem a mangem (pokud je dostupné), ale zatím se vyvarujte citrusů.

Šestá fáze

  • Pokud tolerujete všechno jídlo, které jste dosud zkusili, je čas ochutnat oloupané, syrové jablko. Jablko musí být dost zralé. Potom postupně přidejte ostatní syrové ovoce.
  • Postupně ochutnávejte domácí pečené produkty, které jsou povolené na GAPS dietě. Používejte sušené ovoce jako sladidlo při pečení.

Záleží na vás a na stavu vašeho zažívacího systému jak rychle nebo pomalu se úvodní dietou probijete. Někteří lidé jsou schopni to zvládnout za pár týdnů, jiným to trvá měsíce. Vaším nejdůležitějším měřítkem a indikátorem je bolest břicha a změny ve stolici. Je důležité, aby bolest břicha a průjem zmizeli, než se rozhodnete posunout do další fáze. Občas se stane, že některé jídlo budete muset představit později než je uvedeno, ale to záleží na individualních problémech dané osoby. Důležité je neustále zachovat přísun polévek a vývarů, alespoň jednou denně po dobu GAPS diety.
Může se také stát, že se v počátku úvodní diety objeví zácpa, to díky tomu, že je odstraněna všechna vláknina z vaší diety, na kterou jsme tak zvyklí. To je normální a nemusí vás to nijak znepokojovat. V tomto případě je vhodné si udělat domácí klystýr, ten pomůže vše navrátit do normálu. Více najdete v samostatném článku o zácpách.
Po dokončení úvodní diety, když většina vašich zažívacích obtíží je pryč, se můžete pustit do plné diety.

Je důležité si na úvodní dietě zaznamenávat představené potraviny a reakce na ně. K tomu můžete např. používat tuto tabulku. Je v ní i přehledně popsáno, které potraviny se smí v jaké fázi představit a obsahuje orientační tabulku s jednotlivými typy stolice.

Tabulka úvodní diety (xlsx)

♦♦♦

Použité zdroje:
CAMPBELL-MCBRIDE, Dr. Natasha. Gut and Phycology DietNatural treatment for Dyspraxia, Autism A.D.D, Dyslexia, A.D.H.D, Depression, Schizophrenia. 3. vyd. Cambridge: Medinform Publishing, 2011. ISBN 13: 987-0-9548520-2-3.