DEN 6: Detoxikační koupele
Hodně jsem si teď oblíbila detoxikační koupele. Pobyt ve vaně mi nikdy nic moc neříkal, nikdy jsem tam dlouho nevydržela a spíš se mi v nich dělalo zle. Tak mě celkem překvapilo, že se na ně najednou těším. Né že bych v nich teda vydržela dlouho, ale s dobrou knihou se dá těch 30 minut zvládnout. Detoxikační koupele jsou totiž součástí úvodní diety, přinášejí úlevu od nepříjemných projevů detoxikace a krásně se po ních spí 🙂
Doktorka Natasha Campbell-McBride doporučuje detoxikační koupel každý večer. S tím, že by se měla obměňovat koupel z cca 1 hrnku Epsom soli (dodává tělu magnézium), z bikarbonátu sodného (čistící a antymykotické účinky), jablečného octa (ulevuje překyselenému organismu, dobré na klouby a kosti), mořské soli (na bolavé svaly a klouby) a nebo z mořské řasy (zmírňuje stres, příznaky ekzému a akné, dodává tělu minerály). Rotace má několik benefitů a pokud vám některá varianta nedělá dobře, tak je možné jí samozřejmě vynechat. Ve vaně by se mělo ležet přibližně 30 minut. Co se týká teploty, tak musíte vypozorovat jaká vám bude vyhovovat. Čím teplejší bude, tím více se budou toxiny uvolňovat ven. Nicméně v horké vodě dlouho nevydržíte. Já si dělám něco mezi teplou a horkou a s sebou do vany si beru spolu s knihou ještě sklenici studené vody.
Zítra už se chystám přejít do třetí fáze. Dnes jsem si dala Gravlax a syrovátku. Zítra si už dám trošku kysaného zelí a avokáda. Na třetí fázi se už smí dělat také dýňové palačinky, ale ty se dělají z dýně, žloutku a ořechů a já jsem podle vyšetření Salvií na ořechy alergická. Tak to zatím raději nebudu pokoušet.
Dnešní jídelníček
- Jehněčí vývar s brokolicí, mrkví, masem, žloutkem a čerstvou petrželkou
- Šťáva z kysaného zelí
- Napůl vařené napůl dušené hovězí proužky s mrkví a ghee
- Šťáva z kysaného zelí
- Gravlax (1 kousek)
- Vařená brokolice s ghee
- Jehněčí vývar s brokolicí, mrkví, masem, žloutkem a čerstvou petrželkou
K pití
- Filtrovaná voda s citrónem
- Syrovátka (1 polévková lžíce)
- Čaj z čerstvé máty
Doplňky
dobrý den, moc Vás zdravím a děkuji za Vaše sdílení. Chtěla bych se zeptat na pár věcí. Jsem momentálně 4.den úvodní diety. Mám permanentně pocit těžkého žaludku někdy až pobolívá(něco podobného jsem měla během těhotenství), je nějaký spůsob jak si ulevit?nebo je to průvodní jev a je třeba to jenom vydržet? a mám čekat až to poleví a pak přejít do další fáze nebo můžu přidávat další jídla a úpravy i tak? jinak žádné další projevy jako průjem nebo křeče v břiše nemám. taky by mne zajímalo, jakou zkušenost máte s úvodní dietou u dětí? děkuji a držím pěsti
Dobrý den Veroniko,
byla jste předtím na plné dietě nebo jste šla rovnou do úvodní? Zkuste pít víc čistých vývarů, klidně každou hodinu. Mě osobně vždy když bolel žaludek, tak mi vývar hodně pomohl. Nejjemnější na žaludek je kuřecí vývar. A jak jste na tom s probiotiky? Možná jich berete moc. Pokud jste stále v první fázi, tak bych zkusila ještě den počkat jestli vám pomůže ten vývar a pak bych se přesunula do druhé fáze a přidala do vývaru pečlivě oddělený čerstvý žloutek. V první fázi by se nemělo zůstávat déle jak týden, zrovna o tom píši v článku, který jsem publikovala dnes.
Co se týká úvodní diety u dětí, tak já osobně s tím nemám zkušenost, ale četla jsem, že to děti mnohem lépe snášejí. Nemají tolik zanesený organismus jako dospělí. Jana vám k tomu ale určitě napíše víc.
Držím palce, Žaneta
Veroniko, jen chci doplnit Žanetin příspěvek. Určitě bych taky rada slyšela odpovědi na otazky kolik berete probiotik atd. Pokud poboliva žaludek zkuste si taky udělat čaj z čerstvého zázvoru a popíjet mezi jídlem. A jak píše Žaneta tak po malých dávkách pit vývar. Mělo by se to zlepšit. Zkuste vysledovat jestli ta bolest nenastane po určitém jídle.
Co se týká děti, určitě záleží jak je díte staré. Pokud máte konkretni dotaz ohledně dětí napište mi email a moc rada vám s tím pomůžu-). Držím palce ať se vám daří. Jana
Milé dámy, děkuji za odpovědi. Dávám si syrovátku s každým jídlem. Dnes chci ještě přidat šťávu z kysané kapusty(do teď jsem ji nemohla sehnat a domácií zdroje po zimě už nemám). Čaj z čerstvého zázvoru popíjím, ale moc nepomáhá. Mám pocit, že je to reakce na mastné vývary z hovězího, ale nedokážu to říct přesně a ani nevím zda je to možné. Taky mám pocit, že když si dám jenom vývar, tak je to horší, než když si dám i maso. Zkusím přejít jenom na kuřecí vývar a uvidím. Budu informovat.
Ještě Jano, moc ráda využiji Vaší nabídky a konzultovat dietu u dětí, ale nemůžu nikde najít na Vás emailový kontakt.
Zkuste ten kuřecí, snad to bude lepší. Jinak dobré kysané zelí a i samostatně šťávu z kysaného zelí mají v drogerii DM od značky Alnatura.
Kdyžtak nám můžete poslat na mail svůj jídelníček. Podíváme se, jestli by nešlo něco zlepšit. Email je info@zivakultura.cz
Tak na DM jsem úplně zapomněla,děkuji za připomenutí. Vynechala jsem dnes veškeré probiotika a jenom jsem pila zázvorový čaj s troškou medu a kuřecí vývar, večer jsem si dala i kuřecí maso z vývaru. Je to mnohem lepší, to znamená, že bolest žaludku nemám, když nic nejím a nepiji, když se najím, tak se trochu objeví, ale ve srovnání s tím jak mi bylo včera, je to úžasné. Zkusím zítra vydržet stejný režim, ať se to dá do pořádku úplně.
A nevadí vám ta syrovátka? Možná od ní máte podrážděný žaludek. Hodně lidí mléčné výrobky netoleruje.
Pokud se na to budete už cítit, tak bych zkusila jíst kuřecí vývar s masem a dobře uvařenou zeleninou jako je mrkev, cibule, dýně. Zeleninu a maso potřebujete.
Kedze konzultujete prvu fazu tu, dovolim si prave sem zaradit svoju otazku. Viete mi prosim poradit, co ma pocas intra sledovat pelovy alergik (ale aj na niektore potraviny-svrbenie raniek na perach a v ustach pocas konzumacie napr. vlasskych orechov), ktory na sebe nepostrehol vyraznejsie traviace tazkosti (kde-tu pocit prejedenia alebo palenia zaludka) a jedinym ukazovatelom su prejavy sennej natchy, ktore sa vsak menia najma v zavislosti od pocasia a stresu? Intro som presla za 35 dni postupne chcem prejst na plnu dietu, ale naozaj som cely cas nevedala odhadnut (a stale neviem), co mi ma napovedat, ci uz mozem ist dalej alebo nie. Senna natcha akoby sa prejavovala tak nejak nezavisle od diety. Dakujem. 🙂
Intolerance potravin se nemusí projevovat jen bolestmi/pálením břicha nebo nepříjemnou stolicí. Je potřeba sledovat i psychické stavy (únavu, náladovost, impulzivnost, agresivní chování, motání hlavy, deprese, nespavost, vyhýbání se očnímu kontaktu) nebo třeba třas, ekzém a jiné kožní reakce. Pokud jste si už úvodní dietou prošla, doporučila bych vám si vést nějakou dobu na plné dietě deníček, kam si budete psát seznam potravin, které jste jedla a jakékoliv reakce, které zaznamenáte. Cokoliv co vybočuje z normálu. Pokud budete chtít, můžete nám pak deníček zaslat na email, my se na něj podíváme a poradíme vám.
Jinak doporučuji zvýšit množství probiotik. Pít např. hodně kefíru (pokud vám dělá dobře) viz. tento článek http://zivakultura.cz/2013/04/den-23-kefirem-na-sennou-rymu/
Zeptám se asi na trochu hloupý dotaz, ale bikarbonát sodný je jedlá soda? Nebo je to něco jinačího?
Je to jedlá soda (hydrogenuhličitan sodný). Jen pozor, do potravinářské se přidává hliník (zjednodušeně) kvůli zabránění hrudkovatění. V jedlé sodě farmaceutické kvality by být neměl, případně si zjistit od výrobce, jestli tam hliník přidává.
Dobrý den, děkuji moc za skvělé stránky!! Ráda bych se jen zeptala, jakou mořskou řasu je možné pro detoxikační koupele použít, případně jestli máte tip, kde ji pořídit. Děkuji moc 🙂
Pěkný den Johano, v podstatě můžete použít jakoukoliv mořskou řasu. Koukejte se spíš na to aby byla z kvalitního zdroje a aby nebyla zase moc drahá. Také doporučuji promyslet následné čištění vany, protože řasu pak budete muset z vany vyndat než vodu vypustíte. Tak buď nějakou která má hodně velké kusy a nebo takovou která se úplně rozpustí a budete ji moci s vodou vypustit. Já jsem ji vždycky lovila z vody sítkem a bylo to na dlouho…