Cuketové řízečky s kurkumou

Minulý týden jsem omylem koupila cuketu a nevšimla si, že v lednici 2 stále mám. No a tak jsem začala přemýšlet, co s nimi udělám. Většinou ji jen upeču, třeba v kombinaci s dýní, ale měla jsem chuť na něco pikantního, rychlého a nového.

Rozhodla jsem se tedy obalit ji a osmažit. Klasicky obaluji jen v kokosu, ale tentokrát jsem se rozhodla nakombinovat obal s ořechy, a přidat kurkumu pro lepší chuť. Výsledek byl zajímavý a kombinace cukety, ořechů a kokosu i když netradiční, tak nám moc chutnala.

Potřebujete:

  • 1 velkou nebo 2 malé cukety
  • 2-3 vejce
  • 5 lžic kokosového, mandlového nebo jiného ořechového mléka, pokud nejste na GAPS můžete použít i kravské mléko.
  • 1 hrnek mletých ořechů
  • ½ hrnku strouhaného kokosu, neslazeného
  • 1 lžíce kurkumy
  • Sůl, pepř
  • 1 hrnek tuku na smažení, kokosový olej, ghee, sádlo

Cuketu oloupejte, nakrájejte na stejně široká kolečka, asi 1,5 cm. Nechte stranou.

Připravte si misku do té dejte pro začátek 2 vejce a přidejte mléko, vyšlehejte. Osolte a opepřete. Je lepší osolit vaječnou směs než samotnou cuketu, ta když se osolí má tendenci pustit dost vody. Do druhé misky si připravte mix mletých ořechů, kokosu a kurkumy, promíchejte.

Začnete obalovat kousky cukety nejprve ve vejci a pak ve směsi ořechů, jako by jste obalovali klasické řízky, ořechovou směs na cuketu pořádně rukama namačkejte.

Obalené kousky si nechte na talíři, nebo prkýnku stranou.

Na pánev nalijte připravený tuk, je důležité použít celý hrnek, pokud použijete málo tuku, může se obal z cukety přichytávat na pánev. Pořádně tuk zahřejte, než začnete smažit. Každý kousek osmažte pár minut  a pak otočte a znovu osmažte do zlatova.

Připravte si talíř a hotové řízečky na něj odkládejte. Nechte řízečky vychladnout, než budete jíst, cukety jsou uvnitř hodně horké, mluvím ze zkušenosti, byla sem netrpělivá a spálila si pusu 🙂

Servírujte jako svačinu samotné. Výborně chutnají s domácí majonézou, nebo s pečenou zeleninovou omáčkou.

Dokonalé jsou také v kombinaci s některou z našich kaší (mrkvová, květáková, tuřínová).

Dají se jíst i za studena. Skladujte je v lednici.

 

Written by Jana
Specialistka na výživu a zdravý životní styl. Certifikovaná GAPS, NAET a TČM terapeutka www.janadellplotnarkova.cz | gapscz@gmail.com