Jak uvařit vývar podle GAPS psala Jana již v tomto článku. Jelikož od vás ale dostáváme emaily, kde se nás ptáte jak je to s tím jablečným octem, rozhodla jsem se napsat článek, kde vám to více přiblížím.
Jablečný ocet pomáhá z kostí vytáhnout minerály jako je vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, síran a fluorid. Důležité je vařit vývar dostatečně dlouho (kuřecí vývar můžete klidně vařit od 6 hodin do 2 dnů a hovězí od 12 hodin do 3 dnů) a jablečný ocet do něj přidat hned na začátku. Ano, varem sice zničíte probiotika z jablečného octa, nicméně ocet vám minerály vytáhne do vývaru hlavně během varu. Probiotika pak můžete do vývaru přidat dodatečně, např. lžící syrovátky do talíře s hotovou polévkou.
Důležitý je také výběr kostí, ze kterých vývar děláte. V dlouhých kostech se nachází žlutá dřeň, která obsahuje lipidy a tuky. V plochých kostech (kyčelní a prsní kosti, žebra, lebka, páteř, lopatka a konce dlouhých kostí) se nachází červená dřeň a v ní kmenové buňky, které podporují imunitní systém a které vám dodají sílu. Z chrupavek, šlach, kůže, vazů ale i z dřeně vytáhnete do vývaru kyselinu hyaluronovou a kolagen, který pomáhá léčit sliznici trávícího traktu a zvláčňuje pokožku. Takže pokud se chcete zbavit celulitidy nebo redukovat vrásky nezapomeňte přidat do vývaru hodně kuřecích pařátků a chrupavek. 😉 Pokud budete mít ve vývaru hodně kolagenu, po vychladnutí vám pěkně zrosolovatí. Ideální je výběr kostí kombinovat a dávat od každé trochu. Určitě ale používejte jen kosti z ekologického zemědělství, ideálně od zvířat z volného výběhu.
Odkazy:
Vývar podle GAPS
Broth is Beautiful
Bone Broth for Health Building: Nourishing the Liver and Kidneys
Bone Broth: Heal Your Gut and Lose Cellulite!
Gelatin Treats Ulcer
Dobrý deň, snažím sa dodržiavať gaps diétu, som tehotná, takže som nemohla začať úvodnou fázou. V poslednej dobe (asi týždeň) má po zjedeni slepacieho vývaru bolí žalúdok, predtým som s tým problém nemala a to jem slepaci a hovädzí vývar už pol roka, som v 5. mesiaci a rannú nevoľnosť mám už za sebou.
Zuzano, omlouvam se za zpozdeni. V tehotenstvi se muze stat, ze cloveku tu a tam diky menicim se hormonum, vadi veci, ktere normanle nevadi. To same se muze postupem casu stat i na plne GAPS jak se telo pomalu cisti.
Pokud slepici vyvar nedela dobre, chvili ho bych ho vynechala a pak zkusila znovu. Nezmelila jsi zdroj slepic? Obcas zalezi, jaka slepice to je. Pokud porad kupujes stejne maso, tak je to divne,ale napadlo me jestli treba tahle slepice nebyla krmena necim jinym ne ta predchozi.
Jeste se zeptam,byla jsi na Gaps pred tehotenstvim, nebo uz si byla tehotna kdyz jsi zacala a co Te k tomu vedlo?
Hezký den, v článku „Bone Broth for Health Building: Nourishing the Liver and Kidneys“, na který zde odkazujete, se uvádí, že se má po uvaření vývar nechat vychladnout a odebrat ztuhlý tuk z povrchu (poslední odstavec části Cooking and storing the broth). Měla jsem hodně tučné odřezky a vytvořila se mi velmi silná vrstva tuku. Odebíráte též tuk nebo ho necháte ve vývaru? Co s ním, když je ho hodně? Děkuji a zdravím, Dana
Dobrý den Dano,
ano tuk z vývaru také odebíráme. Používáme ho pak na vaření a pečení.
Žaneta
Dobrý den. Chtěla bych se Vás (či vás všech) zeptat na dlouhodobou zkušenost s touto dietou obecně. Vyloučení karbohydrátů ze stravy má i jiné učinky na tělo. Při absenci této látky vzniká v těle ketóza což může vést k řadě efektům např. zvýšené riziko kardiovaskulárních chorob. Zvýšený příjem tuků může znamenat i zvýšené cholesterol a vysoký příjem proteinů pak představuje zvýšené nároky na ledviny. To má pak negativní dopad na jejich funkci, tělo vylučuje i více vápníku a dochází k osteropóze. Řada lidí má i negativní zkušenosti s touto dietou ohledně jejich zažívacích symptomů a autoimunity. Nejdříve dochází k zlepšení a po nějaké době (cca rok i dříve) pak následuje návrat k původním problémům, ne-li i zhoršení. To vše při přísném dodržování diety. Uvažuji o této dietě k zlepšení zažívání a proto mě tyto otázky zajímají. Předem děkuji za odpověď. Jitka V
Pěkný den Jitko, na této dietě se jí karbohydráty v podobě ovoce a zeleniny, pokud vám nízko karbohydrátová dieta nedělá dobře, můžete zkusit např. Perfect Health Diet, která má podobný základ, ale je s karbohydráty benevolentnější. Co se týká autoimunity, tak na tu je zase lepší autoimunitní protokol. Nedávno jsem četla článek, že lidé s autoimunitním onemocněním by neměli pít vývar, protože ten imunitu stimuluje. Záleží opravdu jaký máte zdravotní problém. Chystáme se teď napsat články, kde se na toto téma zaměříme. Pokud chcete, můžete nám napsat na info@zivakultura.cz a my vám poradíme co by pro vás bylo asi nejlepší.
Přeji hezké Vánoční svátky,
Žaneta
Ještě co se týká tuků, tak doporučuji si přečíst tento článek http://zivakultura.cz/2012/06/sem-s-tuky/ K cholesterolu, to je na delší vysvětlování, pokud umíte anglicky, mohla bych vám dát k přečtení několik článků. O cholesterolu se každopádně ale chystáme napsat také článek.
A o vápník se nemusíte bát. Pokud budete pít dostatek vývaru, tak ten vám určitě chybět nebude.
Jitko já bych jen dodala, že ketozy se nemusíte bát, ono to upřímně není tak jednoduché se do ketozy dostat. Znám mnoho lidí, kteří se o to cíleně pokoušejí, a není to až tak jednoduché jak to zní.
Na GAPS máte karbohydrátů až až, jen ne v té klasické podobě jak jste zvyklá, tedy v obilovinách. To kolik potřebuje člověk karbohydrátů je VELICE individuelní, a každý si to musí vysledovat sám.
Co se týká cholesterolu, ten se nezvedá zvýšeným příjmem saturovaných tuku, ale naopak těch nesaturovaných a hlavně trans tuků. A ani tady to není až tak jednoduché, hodně často má na cholesterol vliv mnoho jiných faktorů, jako jsou dědičné prediozice, stres a vysoké dávky pesticidů v jidle, to je jen pár.
To jaké množství masa budete konzumovat je také na vás, nikde není psáno, že ho máte jíst obrovské množstí a vaše tělo vám ukáže samo, jen se musíte naučit poslouchat a potom se o ledviny nemusíte bát.
Pokud máte zažívaci problémy, tato dieta vám určitě prospěje. A moc rády Vám se Žanetou pomůžeme pokud budete mít více dotazů.
Chci se prosím zeptat, co tedy s tím cholesterolem hodnoty stále kolem 6,1. Lékař by mi už nasadil prášky, ale já je beru již na štítnou,tak jich nechci mít zbytečně hodně. Taky mě trápí překyselení žaludku , i lékaři potvrzeno volná HCl,tak jestli by pomohly vývary ? A další věc, že mám nízkou teplotu těla, únava tak kolem 35 st. C 35,1 35,4 ? I pod 35 stupňů, neví někdo co s tím ? Děkuji Jana
Dobrý den Jano, mrzí mě to, ale nějak jsme váš dotaz přehlédli. Všechny problémy co popisujete souvisí s tou štítnou žlázou. Pokud dotaz stále platí napište nám na info@zivakultura.cz a probereme to.
Dobrý den,
bohužel z hlediska dostupnosti a financí si nemohu dovolit výhradně kosti z ekologického chovu. Jak se díváte na vývary z běžných nebio kostí? má to taky svou cenu, nebo je v tomhle případě lepší nic, než z obyčejných kostí z necertifikovaného zvířete?
Mockrát děkuji za odpověď
Lucie
Dobrý den, také by mě zajímala odpověď na předchozí dotaz, vývar dělám, ale z obyčejných kostí, takže nevím, jestli to není horší než nic….moc děkuji za odpověď.
Pokud nebudete vařit vývar z kostí z ekologického zemědělství můžete během vaření sbírat usazeniny, které se nashromáždí na hladině a po vychlazení vývaru sebrat veškerý tuk a vyhodit ho. Ačkoliv je živočišný tuk prospěšný, má schopnost na sebe vázat toxiny a v tomto případě bude tedy bezpečnější ho vyhodit.
Žanetko, moc děkuji za rychlou reakci! mám ještě jeden dotaz, maso a tlačenku (kterou mám moc ráda) kupuji často z bio obchodu a z farmy. Ale někdy i z normální masny. Tam platí to samé – že tedy nejíst tučné a kupovat libové maso a tuky doplnit jinak, zdravěji? Děkuji a přeji pěkný den.
zdravíčko, pri tom čase varenia vývarov ma napadlo či sa môže použiť aj tlakový hrniec pre skrátenie alebo ne nevhodný .. dakujem za odpoved