GAPS není dieta, na kterou se dá přejít ze dne na den. Je potřeba se na ní řádně připravit. O tom, jak na GAPS připravit váš organismus už psala Jana v článku Jak na to a co z toho, já bych chtěla psát o tom, co všechno je potřeba si obstarat do domácnosti a jaké zvyky si osvojit.
- V první řadě byste si měli pořídit knihu Gut and Psychology Syndrome od Dr. Natashy Campbell-McBride. Pro ty, kdo neumí anglicky, tak kniha vyšla také ve Slovenštině jako Syndróm travenia a psychológie.
- Měli byste si koupit kvalitní vodní filtr. V případě, že máte kožní problémy, doporučuji si pořídit i sprchový filtr.
- Zjistěte si, kde nakupovat kvalitní potraviny. Potřebovat budete nerafinovanou mořskou sůl (ideálně keltskou), popř. růžovou himalájskou sůl, kvalitní maso, čerstvou zeleninu a tuky. My většinu potravin nakupujeme na farmářských trzích v Praze na Kulaťáku nebo na Andělu. Přes zimu využíváme freshbedynky.cz. Další doporučení najdete na stránce Doporučujeme.
- Začněte fermentovat zeleninu. Pokud s tím nemáte zkušenosti, přečtěte si článek Kyselé zelí a jiná fermentovaná zelenina. Recepty najdete také v naší kuchařce: Vaříme trochu jinak.
- Kupte si kvalitní probiotika (doporučujeme GutPro) a fermentovaný olej z tresčích jater (Blue Ice, Rosita).
- Vyměnte veškerou chemickou kosmetiku za přírodní. Konvenční kosmetika je plná toxinů, kterých se chceme na GAPS zbavit. Mě se osvědčilo obdarovat svou starou kosmetikou a čistícími přípravky příbuzné a kamarády. Tipy na přírodní kosmetiku a čistící prostředky naleznete na stránce Doporučujeme.
- Připravte se na detoxikační koupele. Potřebovat budete jablečný ocet, bikarbonát sodný, magnéziovou sůl, mořské řasy a samozřejmě vanu. 🙂 Pokud máte akorát sprchový kout, pořiďte si alespoň nějakou větší nádobu (né plastovou), ve kterém si budete dělat lázeň na nohy.
- Kupte si pomalý hrnec (doporučujeme značku CrockPot, ideálně s keramickou nádobou). Bude to váš užitečný pomocník, na který nedáte dopustit 😉 Také budete potřebovat kvalitní mixér, který vám naseká i ořechy, sušičku na ovoce, jogurtovač, odšťavňovač (lze nahradit mixerém a pasírováním) a uzavíratelné sklenice různých velikostí na fermentování a uchovávání potravin.
- Na cestování si pořiďte kvalitní termosku na vývary, kterou můžete brát všude s sebou. Hodit se budou také skleněné a nerezové misky na obědy.
- Opište si seznam doporučených a zákázaných potravin, který noste ze začátku všude s sebou.
rada bych se s vama poradila, jestli myslite, ze tyhle http://www.zdravastreva.cz/page/81630.bio-kult-premiove-probiotikum/ probiotika by se daly uzivat jako subsituce za ty, ktere uzivate pri uvodni diete vy?
Dobrý den Terezo, určitě ano. To jsou totiž ta samá probiotika (akorát od jiného výrobce) 🙂
Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak u této diety řešit svačiny do školy, obzvláště asi v prvních fázích. Dcera má velké zdravotní problémy, ale stále nás odrazovaly ty první fáze i kvůli svačinám do školy. Tak snad už je nyní dost odhodlaná začít s dietou o prázdninách.
Děkuji M.
Dobrý den, na GAPS se dají svačiny řešit např. květákovými nebo brokolicovými placičkami, brokolicovými sýrovými kousky, nebo třeba kuřecími/rybími prsty v GAPS trojobalu, grilovaným kuřetem, GAPS karbanátky, různými saláty, vaječnou omeletou, palačinkami/lívanečky, vejcem na tvrdo, avokádem, vařenou zeleninou, ovocným pyrém, muffiny a jinými GAPS dezerty a určitě se najde i spousta dalších variant. Některé recepty najdete u nás na stránkách. Jinak doporučuji už teď vynechat veškeré obiloviny, pak sladké, pak brambory a další potraviny nepovolené na GAPS, aby si na plnou dietu zvykla postupně a o prázdninách začít s úvodní.
V prvních fázích je možné svačiny řešit vařenou zeleninou, placičkami, lívanečky a avokádem.
Držím palce!
Zdravím,
když dělate ty květákové/brokolicové placky,co se tam dává místo mouky ať se to při obracení neroztrhá?
Není potřeba tam přidávat žádnou mouku, mají poměrně dobrou konzistenci a když se rychle podhrnou, tak jdou obrátit bez problémů. Recepty na placičky máme tady http://zivakultura.cz/tag/placicky/
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda se dá fermentovaný olej z tresčích jater pořídit i v České republice za přijatelnější cenu, než nabízí zahraničí?
Děkuji.
Bohužel fermentovaný olej z tresčích jater dělá jen jeden výrobce, a to v USA, takže pokud něco seženeme, je to dražší o dopravu, clo a DPH. V ČR jej prodávají pokud vím jen Dudmanovi: http://www.kosimesnadno.cz. My ho kupujeme z Anglie.
Narazil jsem ještě na jeden doporučovaný olej z tresčích jater, ale zdá se, že jsou už delší dobu ve stádiu příprava a upřímně, moc o tom oleji ani nevím: http://evclo.com/.
Co se týká oleje od Green Pastures, občas proběhne hromadná objednávka, kdy pak poštovné vychází na cca 3 libry na jednoho. Můžete se nám ozvat přes Facebook a třeba se přidají další lidé. My budeme objednávat asi až před zimou.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na vodní filtr. Setkala jsem se z velmi protichůdnými názory (např. jeden proti: že se z vody stane voda zbavená minerálů, které potřebujeme, destilovaná voda není zdravá). Proč ho doporučujete vy? děkuji.
Dobrý den Katko,
vodní filtr doporučujeme hlavně kvůli odfiltrování chemikálií, které se do vody přidávají – jako je např. chlor a fluor. V České republice se fluor do vody naštěstí nepřidává, nicméně chloru je tam pro lidi, kteří mají problémy s trávením, až moc.
Co se týká minerálů ve vodě, tak existují filtry, které minerály neodfiltrují. Nicméně i kdyby je odfiltrovaly, tak z běžného domácího filtru si destilovanou vodu určitě neuděláte. 😉
Katko,
já mám například filtr, který minerály po přefiltrování zase vrátí zpět do vody, pomocí sopečných kamenů, které jsou v nádobě, která filtrovanou vodu uchovává.
Filtr se jmenuje PIMAG WATER SYSTEM a vyrábí ho firma NIKKEN
Je to korejský výrobek, ale měl by být dostupný i v Evropě. S určitostí vím,že se prodává v Anglii.
Dobrý den,
ráda bych se zeptala jak je to z přechodem na GAPS dietu v těhotenství. A v jakém množství se může užívat olej z tresčích jater vzhledem k obsahu vitamínu A, který se všeobecně v těhotenství doporučuje omezit. Mám lehkou formu ulc.kol. a rozhodla jsem se jít radši touto cestou než krmit mimino Asacolem.
Nikde jsem však nenašla podrobněji rozebrané téma ve vztahu GAPS a těhotneství. Dále jsem se chtěla zeptat jestli existuje v Čechách gastro středisko (nebo lékař) duchovně spřízněné s teorií Natashi Campbell. Moc Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den Zuzano,
přechod na GAPS v těhotenství není úplně ideální, nicméně pokud je to důležité pro zdraví matky a následně i dítěte tak je to možné. Důležité je zaměřit se na dietu plnou a v žádném případě ne nepokoušet o tu úvodní, kde by nastala velká detoxifikace, která není pro plod vhodná.
Takže důležité je na dietu přejít pozvolna, a zachovat dostatek sacharidu v podobě zeleniny, ovoce. Mít dostatek tuků a celkově nemít hlad, tedy v jídle se v žádném případě neomezovat.
Vitamín A se vůbec nebojte, ten v přírodní podobě v rybím tuku je pro vás naopak velice nápomocný a v žádném případě není škodlivý.
Obávám se, že jediný lékař který v ČR dietu GAPS propaguje je Dr. Eleková a dodnes jsem nezaznamenala žádného gastro lékaře který by na tuto dietu věřil.
Já osobně jsem si díky GAPS vyléčila právě ulcerativní kolitidu a po pár měsících na dietě jsem mohla vysadit trvale léky. Už je to 5 let a nikdy se mi příznaky nevrátili.
Dobrý den Jano,
moc Vám děkuji za odpověď. Intuitivně jsem to vnímala stejně a pouze k dietě plné přistoupila v průběhu cca 2 měsíců. Cítím se líp ale bohužel o úplném vymizení příznaku nemůže být ani řeči i když mám jen lehkou formu UK. Je mi jasné, že se asi musí projít úvodní fázi aby tato dieta měla opravdu léčivý/bezpříznakový výsledek. Můžete mi prosím poradit od kdy po porodu – kojení je energeticky náročná záležitost – se může úvodní dieta nastoupit?
Předem děkuji za odpověď a mějte se pěkně.
Zuzko, těžko říct kdy bude ideální se pustit do diety uvodni. Určite ne v prvních měsících po porodu. Pokud se ze zdravotních důvodu kojici matka musí pustit do diety uvodni,doporučuje se aby dítě nebylo plně kojené. Pokud kojit nebudete. můžete se do toho pustit v podstatě okamžite.
Chcete mi napsat email s více podrobnostmi? Nechci se vas tady do podrobna ptát na příznaky a problémy. 😉
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak dlouho po úvodní dietě je možné snažit se o otěhotnění. Uvažuji o GAPS kvůli tomu, že se dlouhodobě léčím na atopický ekzém a v posledním roce i na silné potravinové alergie. Jsem na dietě bez lepku, mléčných výrobků, vajec, sóji, ale výsledky nejsou až tak přesvědčivé. Chtěla bych se vyléčit ještě před snahou o druhé dítě.
Děkuji moc za radu. Mějte se hezky.
Pekny den Kamilo,
pri uvodni diete se vas organismus hodne detoxikuje, zalezi od ceho vseho potrebujete vas organismus vycistit. Pokud si chcete byt naprosto jista, ze ve vasem krevnim obehu jiz nejsou zadne uvolnene toxiny, tak byste mela pockat 6 mesicu.
Jestli chcete napiste mi na zaneta.kremsa@zivakultura.cz. Na atopicky ekzem se specializuji 😉
Dobry den, mam rocniho chlapecka s nespecifickym strevnim zanetem, momentalne na vysoke davce kortikoidu, a bude se zahajovat biolecba. Zaujala me GAPS dieta, chtela bych synovi moc pomoct, ale uz mi dochazi sily. Pokud by byl na GAPS, znamenalo by to i prestat kojit? Dekuji.
Pěkný den Mariano,
na GAPS můžete kojit dál, ale je potřeba být na plné dietě GAPS. Na úvodní dietě dochází k silnému detoxu a toxiny se bohužel vyplavují i skrze mateřské mléko. Syn ale úvodní dietu může držet. Pokud máte vy, nebo syn, nějaké potravinové alergie nebo citlivost, je potřeba je ze stravy vyřadit také.
Ve vašem případě bych se zaměřila také na protizánětlivé potraviny a pro vás ještě techniky managementu stresu. Děti jsou hrozně vnímavé a cítí když jsme v nepohodě.
Dobry den. Prosim Vas mozem sa spytat ako je to s probiotikami? Kedy ich zacat podavat? Este pred samotnym zacatim diety alebo hned n zaciatku alebo kedy?
A este mohli by ste mi napisat mailovu adresu kam by som mohla postal viac mojich dotazov? Je toho viacej. Dakujem
Zuzka
Pěkný den Zuzko,
s probiotikami se začíná hned na začátku diety, nicméně velmi záleží na vašem zdravotním stavu. Někteří lidé je začnou tolerovat až po delší době na GAPS. Pokud je začnete užívat, začněte s nepatrným množstvím a sledujte reakce. Pokud se reakce nedostaví, můžete množství opatrně navyšovat. Pokud se reakce dostaví, na množství uberte a dejte tomu pár dní ať si na dávku zvyknete. Pokud byste měla reakci hodně silnou, napište nám na info@zivakultura.cz.
Hodně důležitý je také výběr probiotik.
Krásný večer, moje léčitelka Netikova z Chodová mi doporučila vlastně stejné stravování jako GAPS. Já jsem si Vás našla náhodně a moc se mi Vaše stránky líbí. Konečně něco srozumitelného, krok za krokem, jak začít s léčbou a skvělé recepty a rady. Děkuji.