Tuřínovo-květáková kaše
Když jsme žili v Argentíně, podávala se tam často, jako příloha, dýňová nebo batátová kaše. V Čechách se obvykle používá rýže, brambory nebo knedlíky. Nic z toho ale není na GAPS povolené a pro mnohé lidi to může být problém. Přitom je spousta možností, co bychom si mohli jako přílohu připravit. Na našich stránkách jsme už pár receptů na přílohu napsaly. Pokud jste se ještě nedívali, tak zde je odkaz: GAPS přílohy a saláty a inspiraci samozřejmě najdete i v naší kuchařce Vaříme trochu jinak. 😉
Já jsem včera našla v obchodě moc pěkné tuříny a tak mě napadlo, že bych tentokrát mohla zkusit udělat kaši z tuřínu. Konec konců, tuřín se na GAPS často používá jako náhrada brambor. Doma jsem měla ještě trochu květáku, tak jsem ho v receptu použila, ale můžete zkusit udělat kaši i čistě tuřínovou. Pokud to zkusíte, dejte vědět jak vám chutnala. 😉
Potřebujete:
- čtvrtku květáku
- 1 velký tuřín
- sůl
- přibližně 40 gramů másla
Na ozdobu:
- 1 menší cibuli
- 3 stroužky česneku
- ghee
Květák omyjte a rozeberte na růžičky. Tuřín oloupejte a nakrájejte na kostičky. Obojí vložte do hrnce, osolte a zalijte vroucí vodou. Vařte přibližně 20 minut dokavaď nebude tuřín i květák dostatečně měkký.
Na menší pánvičce rozehřejte ghee a osmahněte na něm dozlatova nadrobno nakrájenou cibuli a stroužky česneku.
Až bude zelenina měkká, slijte z ní vodu, ve které se vařila, ale nevylévejte ji.
Květák i tuřín rozšťouchejte jak nejlépe vám to půjde. Přidejte máslo a ručním mixérem rozmixujte na hladkou kaši. Pokud budete mít kaši moc hustou, nařeďte ji trochou vody, ve které se zelenina vařila.
Kaše je vhodná jako příloha k masu i rybě, v podstatě všude kde byste chtěli použít kaši bramborovou.
Žaneto, kde prosím nakupujete v Praze tuříny? Já je kupovala krásné na Jiřáku u jednoho stánku z Litoměřicka, ale teď tam ještě trhy nejsou. Vlastně jsem ty opravdické žlutomasé nikde jinde pořádně neviděla, když pominu supermarkety, ale stejně jsou to většinou všude bílé vodnice. Dělám z nich placky, lívance, peču je, teď mi dost chybí. Díky.
Pěkný večer Magdo, pokud nejsou trhy, tak se dají moc pěkné sehnat na rohlik.cz
Nechcete se podělit o recept na placky a lívance? Ráda se inspiruji 😉
Žaneto, moc děkuji, určitě zkusím objednat, už na té fotce vypadají dobře.
Já často dělala ty lívance, jak tady Jana kdysi dávala recept avokádové, dýňové, banánové, nastrouhat dýni, 2 vajíčka a arašídové máslo, rozmixovat. Jednou jsem nic z toho neměla, jen načatý tuřín, tak jsem vyzkoušela a nadchlo mě to. Nemám ale moc ráda sladké, spíš mě nedělá dobře, tak mě stačí málo.
Na slano z nich dělám bramboráky, ale to se přiznám, zahustím to najemno nastrouhanou bramborou a zapráším pohankovou moukou. Ale až budu mít, zkusím slít vodu a jen s vajíčkem.
Ty mám ráda s kysaným zelím nebo jako přílohu ke guláši(ten zase zahušťuji velkým množstvím cibule a rajčaty příp. houbami)
Pak taky je z tuřínu moc dobrá zelňačka, klasicky na sádle cibuli, zapráším paprikou, zelí, klobása, zaliji vývarem a uvařím. Vedle v hrnci uvařím na kousky nakrájený tuřín, pak dám část tuřínů a vody do hrnce se zelím, zbytek umixuji na kaši a zahustím polévku. Vlastně i luštěninové takhle polévky zahušťuji, že vařím zeleninu zvlášť a umixuji (ještě s trochou luštěnin). Jsou pak opravdu hutné a myslím, že ani není poznat, že tam není mouka.
Taky dělám rychlou omeletu, stejnou jako kdysi s brambory, nastrouhám na hrubo na pánvičku trochu orestovat a zašlehat rozšlehaným vejcem.
Je na nich úžasné , že nejsou tak sladké jako květák, dýně. Jen je opravdu třeba mít ten žlutomasý, ty bílé uvnitř, jsou spíše chuti vodnice, často štiplavé, nahořklé.
Dokonce jsem zkoušela pár sazeniček vypěstovat, ale nic moc mi nevyrostly.
Vím jen, že se u nás tradičně pěstují v okolí Vysokého nad Jizerou, dájí se tam snad sehnat kvalitní sazeničky a tuříny, jen je to trochu z ruky.
Magdo děkuji! Hned jsem se inspirovala a tuříňáčky si dnes udělala taky. Přidala jsem tam ještě cuketu a klasicé koření na bramboráky a byly výborné. 😉