Salát z červeného zelí

Salát, který zvádne připravit každý a je hotov během 10 minut.

Salát z bílého zelí je klasickým salátem na českém stole, u nás doma jsme ho měli jako děti celkem často. Nikdy to nebyl můj oblíbený salát, dodnes si raději vyberu salát okurkový než zelný.

Tento týden jsem koupila krásné zelí červené, plán byl udělat z něj kyselé zelí. Pak jsem, ale byla na nákupu a viděla jsem z dálky fotku salátu z červeného zelí a vypadalo to moc pěkně. No a když jsem dorazila domů, tak jsem se rozhodla si nějaký takový salát udělat.

Klasicky se zelný salát u nás doma vždy dělal se sladko-kyselou zálivkou a tak jsem přemýšlela jak ho udělám. A pak mi do oka padlo zelené jablko na míse s ovocem. K tomu jsem hledala nějakou bylinku na zvýraznění chuti, ale nic jsem doma neměla kromě natě z jarní cibulky.

A tak jsem se do toho pustila. Výsledek byl víc než překvapující a myslím, že jsem tento salát nedělala naposled.

Potřebujete:

  • 1 menší červené zelí
  • 2 jablka, ideálně zelená
  • Čerstvou štávu z jednoho citronu nebo limety
  • 2-3 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíci jablečného octa
  • Sůl, pepř dle chuti
  • Hrst nakrájené naťě z jarní cibulky

Připravte si větší mísu. Zelí očistěte a odstraňte vrchní listy a nakrájejte na čtvrtiny. Odkrojte koštál a tvrdé části. Umyjte a nechte okapat.

Začněte krájet na tenké plátky, nebo můžete klidně nastrouhat, to nechám na vás.

Dejte do připravené mísy.

Jablka oloupejte, nastrouhejte nahrubo a vmíchejte do zelí.

Připravenou směs zelí a jablek polijte šťávou z citronu nebo limety a promíchejte. Šťáva zde pomůže tomu, aby jablko tolik nezhnědlo, ale také přidá salátu výbornou chuť.

V malé misce smíchejte olivový olej a jablečný ocet, vidličkou vyšlehejte a nalijte na salát. Salát osolte a opepřete dle chuti, a vše pořádně promíchejte.

Ozdobte natí jarní cibulky.

Salát vydrží i do druhého dne v lednici, vychlazením se výborně promíchají chutě a studený je velice osvěžující.

Written by Jana
Specialistka na výživu a zdravý životní styl. Certifikovaná GAPS, NAET a TČM terapeutka www.janadellplotnarkova.cz | gapscz@gmail.com