GAPS sladkosti: Kombuchové želé
Pokud máte rádi kombuchu, tak vám určitě zachutná i kombuchové želé, které vám nejenže zažene chuť na sladké, ale zároveň bude i prospěšné pro váš zažívací systém.
Kombuchové želé se dělá jen ze dvou ingrediencí – kombuchy a želatiny. Kombucha je fermentovaný čaj, který napomáhá detoxikaci organismu a pomáhá pročistit játra. Obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B6, B12 , kyselinu listovou, antioxidanty, přírodní kyseliny a obrovské množství probiotické kultury (Bacillus coagulans GBI-30 6086 a S. Boulardii). Želatina reguluje produkci žaludečních šťáv, podporuje klouby, chrupavky a zaceluje děravá střeva.
Ingredience:
- 2 hrnky kombuchy (470 ml.)
- 3 lžíce želatiny
V jednom hrnku kombuchy rozpustíte na mírném ohni želatinu. (Nezahřívejte kombuchu moc, aby v ní probiotické kultury přežily. I na mírném ohni se želatina rozpustí během pár minut.) Až bude želatina rozpuštěná přelijete směs do misky a zchladíte zbylou kombuchou. Promícháte, rozlijete do formiček a dáte zchladit do lednice.
S želatinou můžete experimentovat a dávat jí více či méně. Záleží jaká tuhost vám vyhovuje. Čím více jí budete mít, tím lépe pro vaše děravá střeva. 😉
* Kombucha je povolená až na plné dietě GAPS
Vyborna inspiracia, u nas sme tento recept trosku obmenili-miesto kombuchy davame cerstvo pripravenu ovocnu detsku vyzivu. „Zelatinkovu vyzivu“ ma syn velmi rad.
Já jsem takhle zkoušela udělat jablečné želé a to nám moc nechutnalo. Bylo dost nevýrazné. Jakou kombinaci ovoce používáte?
tu je otazka, co by spravila cerstvo vylysovana ovocna stava, trebars pomaranc, ten je dost vyrazny. mozno vyraznejsi, ako ta jablkova vyziva, ked budem mat naladu, vyskusam cosi take.
opat som na nieco zabudla, mam dojem, ze v gaps nie je povoleny agar agar, neviete preco?
Ano, agar agar není povolený. Vyrábí se z mořských řas, které obsahují velké množství polysacharidů.
Já jsem nedávno zkoušela udělat želé z čerstvé mandarinkové šťávy a bylo naprosto super! Z pomeranče bude určitě také výborné.
super, dakujem!
zele z pomarancovj stavy je zjedene, ale nejako extra to detom nechutilo, vzdy vtedy nieco vyskusam na vylepsenie chuti a teraz som im ponukla posypane skoricou, bolo to chutovo ovela lepsie 🙂
Nabuduce sa chystam vyskusat jablkove zele, ale nie zo stavy, ale z pyre z podusenych jablk, tam sa ta skorica vyborne hodi 🙂
ocenim vsak radu v mnozstve zelatiny, mozno jej bude treba menej? nemam ziadne skusenosti so zelatinou ani pri peceni.
dakujem!
Já si myslím, že tam můžete dát klidně stejné množství želatiny. Maximálně pak budé želé pevnější. Já chci napříště také dát víc želatiny. Mia nemá moc ráda, když se to želé třepe 🙂 se jí to nějak nelíbí.
Jinak já jsem to jablečné želé dělala také z pyré. No dejte vědět, jaké to bude s tou skořicí. Pro mě to bylo moc mdlé, ale skořici jsem nezkoušela.
Já dělám k snídani podušené jablka se skořicí a pak do toho zamíchám želatinu, většinou to sníme ještě teplé, ale občas jsem to nechala v lednici a potřebuje to docela dost želatiny, jinak to nedrží a rozteče se to. Na 3 jablka dávám i 6 lžic želatiny.
Dobrý den, dáváte úplně klasickou želatinu, co se dá koupit v obchodě, tu průzračnou na dorty, nebo nějakou lepší? Děkuji
Dobrý den Terezo. Používám gelatinu od Bernard Jensen’s http://www.bernardjensen.com/14-oz-GELATIN-POWDER–100-BOVINE_p_50.html
Můžete ale použít i jinou. Nejlepší výživové hodnoty má želatina od krav pasených na trávě.
Včera jsem udělala kombuchové želé ze skoro dvou litrů kombuchy a už je většina pryč:-) Nalila jsem do kelímků a přidala mražené maliny. Kluci se po tom můžou utlouct! Stejně oblíbená je i varianta z čerstvě vylisované pomerančové šťávy.
Tak super! S mraženými malinami jsem to ještě nezkoušela, dobrý nápad 😉