Hovězí zeleninový guláš
Další stálice v našem jídelníčku. Vynikající pro chladné dny.
Tento recept se dá udělat na mnoho způsobů, záleží jakou použijete zeleninu. Je vhodný na plné, ale i na úvodní dietě, pokud vynecháte rajčatovou omáčku. Takže experimentujte a obměňujte, fantazii se meze nekladou. 😉
Na základní recept budete potřebovat:
- Hovězí maso nakrájené na drobné kostky
- Vývar
- Sůl, pepř a trochu kmínu
- Sádlo nebo nějaký jiný tuk vhodný na vaření
Zeleninu dle vašeho výběru, já jako základ VŽDY používám
- Cibuli
- Česnek
- Mrkev
- Dýni
- Cuketu
Další zeleninu, dle toho co je v sezoně, vyzkoušené mám celer, petržel, tuřín, květák, brokolici, lusky a zelené fazolky, pórek, špenátové listy, červenou řepu…
Jak vidíte je to opravdu velice rozmanitý recept. 🙂
Jak postupovat:
Připravte si rajčatovou omáčku – recept ZDE. Potřebujete jí asi hrníček
Do středního hrnce dejte tuk, nešetřete (potřebujete asi tak ½ až 1 cm tuku na dně hrnce). Posypte trochou knínu a přidejte na kolečka nakrájenou cibuli a na plátky nakrájený česnek. Nechte pomalu zahřát, používejte jen nízkou teplotu, ať se vám tuk nepřepálí. Přidejte na kostky nakrájené hovězí maso, promíchejte a obalte v tuku, osolte a opepřete. Za občasného míchání nechte pomalu dusit. Nepodlévejte, maso by mělo pustit šťávu a chcete aby se krásně orestovalo a zatáhlo.
Mezitím si nakrájejte všechnu zeleninu na stejně velké kousky.
Až bude maso pěkně měkké, můžete přidat zeleninu a pořádně vše promíchat. Přilejte připravený vývar a případně dosolte. Vývaru nedávejte moc, stačí, aby zakrýval tak půlku guláše, jinak bude moc vodnatý. Přikryjte pokličkou a nechte dusit, dokud nebude zelenina měkká. Většinou to nechám dusit tak 40 minut. Některá zelenina se rozvaří na kaši, jako třeba dýně, ale to je účel, tím vám vznikne dobrá omáčka. Až bude zelenina vařená, zalejte rajčatovou omáčkou a nechte už jen 5-10 minut povařit a je hotovo. Ochutnejte a dochuťte solí a pepřem dle potřeby.
Pokud jste ještě na úvodní dietě, i tak si tento pokrm můžete dopřát. Vynechala bych ale rajčatovou omáčku. I tak je to velice chutné. Použijte více dýně, která vám po rozvaření rajčatovou omáčku nahradí a guláš zahustí.
Super, chutná moc! Můj chlap, odkojeny na klasickém gulasi, si smakoval…dostala jsem povolení zařadit do našeho jídelníčku:) Kromě základu přidána červená řepa a bílá redkev. Dekuji.
Super. To moc ráda slyším.
Tak jsem se dnes inspirovala, akorát jsem to všechno naházela do pomalýho hrnce a vařila 4 hodiny. Ke konci jsem maso vyndala, veškerou zeleninu rozmixovala ponornym mixérem a maso do omáčky vrátila. Přidala jsem do základu červenou řepu a bobkový list a místo dýně jsem měla akorát tykev. Trošku jsem si připadala jako když pejsek s kočičkou vařili guláš, když jsem do toho hrnce házela všechno co jsem našla v lednici 😀 Ale myslim, že super!
Já to vařím úplně stejně, co dům dá, nikdy to není stejné,ale vždycky moc dobré.V pomalém hrnci už jsem taky párkrát zkoušela.
Já na omáčku nemixuji, protože by mi pak k tomu chyběla nějaká příloha. Takhle je aspoň do čeho kousnout.
Ale je to super nápad, hlavně pro malé děti. Četla jsem od lidí, že to dětem mixují i s masem, aby snědli vše a nevybírali jen co mají rádi, pokud jsou trochu vybíravé.
No Mia nakonec ten guláš vůbec nejedla. Ono to díky tomu bobkovému listu a řepě bylo takový nasládlý. Což jsem si myslela, že by jí mohlo chutnat a ono ne. Tak jsme si do toho s Jakubem přidali trošku víc pepře a přidali pálivou klobásku a bylo to super.
A taky je to super nápad pro vybíravé chlapy:) U nás chutná napříč generacemi, ročňákovi ho ředím neochuceným vývarem, dvouapůlletá si přidává, chlap si nestěžuje, remcajícímu dědovi se vařila zvlášť klasika, což pak okomentoval: A proč já nemůžu jíst taky takovej dobrej jako vy? 😀
Děkuji!