DEN 28 až 43: První švindl
Za posledních 15 dní jsem udělala velké pokroky. První dny se nic zvláštního nedělo, zkoušela jsem čerstvě vymačkané džusy a čekala až je budu dobře tolerovat. Moc jsem to ale nepřeháněla, s džusy se musí hodně opatrně. Také jsem zjistila, že můžu opravdu jen domácí jogurt. Jakmile si dám kupovaný (ikdyž je to čistý jogurt s probiotickými kulturami, bez jakýchkoliv přídavků), tak mám pak žaludek jako na vodě. Domácí jogurt můžu ale bez problémů. Stejně tak domácí kefír. A jelikož můžu jogurt i kefír, tak jsem se odvážila zkusit i zralý sýr. A prošlo to 🙂
Jinak jsem teď desátý den v páté fázi. Můžu jíst už salátovou okurku a z vařeného ovoce jsem zatím zkusila papáju, kterou jsem si nejdříve uvařila s ghee a pak jí vychlazenou přidávála do jogurtu. Pomalu se chystám takhle vyzkoušet ještě mango a cantaloupe meloun. Ze zeleniny bych teď měla zkusit listovou zeleninu, tak asi zkusím nějaký salát. Košťál musím zatím ještě vynechat. Taky se konečně chystám upéct si něco z kokosové mouky.
A musím se přiznat, ale poprvé za celou úvodní dietu jsem švindlovala a dala si trošku červeného vína, které je povolené až na plné dietě. A moc jsem si ho vychutnala. 🙂
Celkově se cítím skvěle. Nebolí mě hlava, mám mnohem více energie a všimla jsem si, že teď nemám vůbec suché rty, na které trpím už od malička a mám zlozvyk si z nich suchou kůžičku odtrhávat. Také jsem si všimla, že mi rychle rostou vlasy a mám moc pěkné nehty. Jediné negativum, které jsem zaznamenala bylo, že jsem teď měla extrémně bolestivou ovulaci.
Velmi ma potesil vas posledny prispevok, po dlhsom case zase trochu optimistickejsieho citania 🙂
Ja sa snazim o gaps dietu s malym synom (coskoro 5-rocnym) uz 14 dni, ale nejde po podla predstav, povolene potraviny sa mu prejedaju rychlejsie ako mozem zavadzat nove a zdravotne tazkosti pretrvavaju. Prave rozmyslam, ci som nespravila chybu, ked som cca od 8. dna davala ako zeleninu aj mrazeny zeleny hrasok. Co si o tom myslite? Matie ma to, je to povolena zelenina uz od zaciatku alebo sa to povazuje za strukovinu povolenu az na plnej diete?
Dobrý den Jarko. V první fázi se smí ze zeleniny pouze brokolice, květák, mrkev, cibule, pórek a dýně. S hráškem bych počkala až do plné diety, popř. ho zkusila někdy v páté, šesté fázi, kdy už mu bude o dost líp. Kdyžtak si stáhněte tabulku úvodní diety, kterou jsem nahrála sem http://zivakultura.cz/uvodni-dieta/ Je tam hezky popsáno, co se kdy smí představit.
Co se týká toho přejídání, tak mě osobně pomáhá když si navařím velký hrnec vývaru a pak si dělám každý den polévku podle chuti. S tím, že se snažím udělat pokaždé jinou. Jednou třeba s mrkví a brokolicí, druhý den brokolicový krém, pak květákový krém, mám ráda třeba kuřecí vývar s cibulí a zázvorem atd. Stejně tak to dělám s přílohami k masu. Jeden den si dám hovězí maso s mrkvovou kaší, pak si udělám kaši květákovou, pórkovou apod.
Ve druhé fázi se už smí dusit v troubě. Zkuste třeba obzvlášťňovat způsoby podávání jídla, ať to alespoň vypadá jinak. Dát mu třeba jednou jídlo v zapékací misce, nějaké formičce…
Také to chce malým dětem pořádně vysvětlit, proč teď jedí jen tohle, prozradit jim co budete přidávat příště za potravinu ať se na to mohou natěšit.
Pije hodně kuřecího vývaru?
Dobry den, dakujem za velmi rychlu odpoved 🙂 Vasu tabulku mam primagnetkovanu na chladnicke. Ja som od zaciatku davala vsetko dovolene naraz -maso plus mrkva, brokolica a karfiol,obcas aj por, obcas som ju zmixovala (tak to ale nema rad), ale syn uz asi treti den zacal odmietat mrkvu a o den-dva neskor uz uplne odmietol polievku-akukolvek. Tym padom sme uz zial bez vyvarov. Neskor uz aj karfiol a brokolicu (skusam to aj uvarit, zliat, zmiesat so zltkom a spravit ako prazenicku, ale ani to uz nema moc uspech). Momentalne asi tyzden zijeme na dusenej cibuli s masom a cerstvym petrzlenom, varenom hrasku, surovych zltkoch s troskou medu a tekvicovych plackach (iba varena tekvica a zltka). Medzitym sme skusali domaci kefir z kefirovych zrn (kedze kyslu kapustu nechce ani za svet), ale kvoli kaslu, co sa objavil o 3 dni neskor smeho zase vyradili, zial zatial nepohlo, cize to mohlo byt sposobene aj tym hraskom. Porazi ma, na hrasku bol asi 8 dni. Momentalne sme medzi 3.-4. fazou (neviem otestovat nakladanu zeleninu, pac tu nechce jest a nie som si ista ani bielkami, orechy som zatial este radsej neskusala), zrejme sa vratime do 2. fazy? (Prvu neviem, ci by sme este raz prezili.)
Chcela som sa vas este spytat, ako ste na tom s vajecnym bielkom? Uz vam ide v pohode?
Vaječný bílek už jím bez problémů, ale preferuji stejně žloutek. V podstatě do polévky si dávám jen ten a bílek si nechávám když si dělám míchaná vajíčka, nebo vajíčko na měkko.
U syna bude problém s tím, že nepije dostatek vývaru. Pokud odmítá polévku zkuste mu dávat alespoň čistý kuřecí vývar v hrníčku a ať ho pije několikrát během dne. Správně by se měl pít vývar s každým jídlem a polévka by se měla jíst alespoň jednou denně. Bez vývaru se střeva jen tak nezahojí. Pokud mu nechutná kuřecí, zkuste hovězí, rybí, jehněčí, nebo kachní… A nezapomeňte do něj přidávat nerafinovanou mořskou sůl. Ideální je keltská, ale i růžová himalájská sůl je dobrá.
Já jsem také měla období, že jsem nemohla mrkev nebo brokolici ani vidět. Ale za pár dní mě to přešlo. Navíc mrkev je dobrý zdroj sacharidů. Chutnala mi moc třeba dušená mrkev s ghee a hovězím masem.
Určitě bych zkusila vynechat ten hrášek a zařadila zpátky ty vývary. Pokud nebude pít ani jeden druh vývaru, tak bych přešla asi zpátky do plné diety a do úvodní se vrátila později. Pořádný tučný vývar je opravdu základ.
Dakujem velmi pekne za rady 🙂 No, s tymi vyvarmi je to fakt problem-uplne sa mu zhnusili. Z hrnceka ich upijat nebude- pije akurat cistu vodu a aj to ho treba vela presviedcat. Rozmyslam, ci to so synom naozaj nateraz nezabalim- zdravotny stav sa nijak nemeni (syn je atopik, posledne mesiace vela kasle- zrejme nabeh na astmu, ma nejake alergie a intolerancie) sucho kasle a kycha stale rovnako, trapim ho uz 17. den- a jemu strasne chyba surova zelenina a ovocie. A mandlovy chlebik 🙂 Este vaham, ci by som vyvary nemohla vykompenzovat dusenym masom, ktore by jedol aj so stavou (malo by tam byt vydusene to iste ako v polievke, nie?). Inak prijem tukov ma slusny, dnes zatial 4 dusene cibule s masom (je to pripravene na riadnom mnozstve bio bravcovej masti alebo husacej masti) a denne lyzicka oleja z trescej pecene. Probioka colon dophilus (dospelacke) a pridala som este biogaia. Rozmyslam, ci este nedam sancu domacemu kefiru z kefirovych zrn.
Inak mate moj obdiv, ze sa tak drzite. Ja som zacala tuto dietu drzat zaroven so synom, ale vzdala som to uz druhy den rano- zobudila som sa s nevolnostou, slabostou, triaskou a bolo mi jasne, ze cely den sama s 2 malymi detmi v takom stave proste nedam 😀
Tak zkuste se synem přejít na tu plnou dietu. Zkoušejte mu alespoň jednou denně uvařit nějakou polévku a pomalu ho na vývary zase naučit. Uvidíte, ona i ta plná dieta by mu měla pomoci. Nezapomínejte na ty probiotika, ty jsou také hodně důležitá. Co se týká detoxikace, tak vzhledem k tomu, že je atopik, tak bych asi nedoporučovala denní detoxikační koupele. Atopická pokožka by se neměla moc často namáčet. Možná mu zkuste dělat alespoň jednou za čas lázně na nohy. Jinak jak píšete, že má náběh na astma, tak to se stává hodně často pokud se léčí atopický ekzém jen zevně – např. mastmi s kortikoidy. Petr Zachariáš to hezky popsal zde: http://www.sulfur.cz/poradna/index.php?option=com_content&view=article&id=20&Itemid=18 Konkrétně: „Pokud zabráníme tělu pacienta (u dětí je to zvláště nebezpečné, jelikož imunitní systém ještě není zcela vyvinutý), aby nemoc projevilo na kůži, (což je nejperifernější orgán a tudíž je tato nemoc nejméně ohrožující pro pacientův život), projeví nemoc tam, kde mu v tom nikdo bránit nebude. V případě ekzému to bývá často astma, které se zvláště u dětí často objeví po dlouhodobém potlačení ekzému.“ Zkuste s ním zůstat alespoň na té plné dietě, ta by mu měla určitě pomoci. Možná ten kašel co teď měl, byl jedním z projevů detoxikace… Vypozorovala jste z čeho ten ekzém má?
Jinak děkuji za pochvalu. Ono je něco jiného být na GAPS ze solidarity a nebo proto, že se potřebujete a chcete vyléčit. Já už jsem na úvodní dietě podruhé, takže jsem věděla do čeho jdu a musím říct, že podruhé to je o mnoho snazší.
dakujem velmi pekne za vycerpavajuce odpovede a rady 🙂 syn je uz na plnej diete. mam silne podozrenie, ze nas neuspech (zacatie kasla v 10. den diety, ktory sa stale zhorsoval) sposobila moja nedockavost-kratko pred uvodnou dietou totiz absolvoval kratku liecbu kortikoidovymi inhalaciami a zrejme ich ucinok zacal odznievat pocas diety. nevadi, druhy krat to spravim inak. zaujimal by ma vas nazor na antihistaminika-syn ich uzival cca mesiac, postupne som ich vyradila pocas uvodnej diety. neviem, ci uzivanie antihistaminik moze ovplyvnit uspech liecby? dakujem.
Antihistaminika tlumí alergické reakce, tím pádem by se po dobu jejich užívání neměly v úvodní dietě představovat nové potraviny. Zároveň potlačují imunitu a zabraňují detoxikaci organismu. Našla jsem v angličtině zajímavý článek „Histamine Intolerance, GAPS and Low Carb“ – http://www.judytsafrirmd.com/histamine-intolerance-gaps-and-low-carb/ Zaujal mě tam tento komentář, který pro vás Jakub rovnou přeložil:
Pokud to půjde, tak bych se jim tedy raději snažila vyhnout. V tom článku na který jsem dala odkaz se píše, že hladina histaminu se zvyšuje, pokud se ohřívá jídlo z předchozího dne. Také celkem zajímavý tip…
Mate krasnu stranku, mam co citat veru, skoda, ze nie je v slovencine 😀
Dakujem velmi pekne a zelam vsetko dobre.
Do slovenštiny byla přeložena kniha Gut and Psychology Syndrome, tak pokud jí ještě nemáte tak si jí určitě doporučuji pořídit. 😉
Syndróm trávenia a psychológie http://knihy.abz.cz/prodej/syndrom-travenia-a-psychologie-prirodna-liecba
Jinak děkujeme moc za pochvalu, jsme rádi, že se vám stránky líbí. 🙂 Synovi přejeme brzké uzdravení!