Fermentovaný lektvar pro pevné zdraví
Již nějakou chvíli se chystám tento recept vyzkoušet. Nedávno jsem přijela s dětmi na pár týdnů do Čech, a když vidím to jarní počasí, myslím, že je na to ten pravý čas. V tomhle teple je to na chřipky jako dělané.
Výroba není nijak náročná ani drahá a nijak moc se neliší od klasické fermentované zeleniny. A protože se na výrobu lektvaru používají jen čerstvé suroviny, je velice silný. Je vhodný k léčbě i prevenci běžných nemocí jako je nachlazení, chřipka a angíny. Může se používat také jako doprovodná léčba k plísňovým onemocněním, k podpoře imunitního systému. Lektvar stimuluje krevní oběh a zároveň detoxifikuje organismus.
Budete potřebovat
- Česnek (antibakteriální, antiplísňové, antivirové a antiparazitní účinky)
- Bílou cibuli – chcete použít tu nejpálivější cibuli, kterou můžete najít. (podobné účinky jako česnek)
- Křen (výborný na zrychlení krevního oběhu speciálně do hlavy)
- Čili papričky, zde chcete použít ty nejvíc pálivé papriky
Jak vidíte, nápoj se skládá ze 4 dílů. Použijte stejné množství od každé suroviny. Všechny suroviny by měli být nastrouhané, nakrájené, nebo nasekané na drobné kousky. Suroviny smíchejte a naplňte do sklenice tak, aby byla do tří čtvrtin plná. Směs zalijte nepasterovaným, nefiltrovaným pokud možno surovým jablečným octem. Ten nalijte až téměř po okraj sklenice. Sklenici zavřete a celý obsah promíchejte tak, že sklenicí pořádně zatřesete. Pokud potřebujete vylít trochu octa, klidně to udělejte.
Ideální je lektvar vyrábět když je nový měsíc a nechat fermentovat do úplňku, tedy přibližně 14 dní. Každý den zatřesete celou sklenicí, aby se obsah promíchal. Po 14 dnech směs sceďte přes čistou utěrku, nebo plenu. Tekutinu, nebo-li lektvar, nalijte do čisté sklenice. Označte datem a uskladněte ve tmě, světlo bude snižovat jeho účinnost. Můžete dát sklenici do papírového sáčku, už když se fermentuje.
Dávkování
Prevence, léčba – 3 až 6 lžiček 1x denně
Akutní onemocnění – 3 až 6 lžiček 2 až 3x denně
Ideální je lektvar vykloktat a pak spolknout
Lektvar vám vydrží velice dlouho, pokud je dobře skladovaný a tak je dobré si na zimní měsíce vyrobit větší množství.
A co udělat s ostatními surovinami po přecezení? Rozmixujte do hladka a použijte jako dresink na salát, nebo jako pochutinu k masu atd. Skladujete v lednici. Výborné je to s medem a citronem jako dressing na salát, nebo lze použít i jako marinádu na maso.
tohle musím vyrobit, všechny dobrý věci. Přírodní léčba je nejlepší a kolikrát nejúčinější!
Tak nám pak dejte vědět jak to dopadlo a hlavně jestli to pomohlo.
Uz teraz ma pali v puse 😀 toto asi detom nemozno dat….?
Už jsme to probírali na facebooku a bylo vymyšlené, že pro děti zkusí holky nahradit feferonky zázvorem. Myslím, že to určitě stojí za pokus.
Mam to uz pár měsíců, použila jsem cca 2x. Zamichala jsem do medu, jinak by mě to odstrelilo na Měsíc. Udělala jsem to asi krapet silnější. Anglicky tomu říkají Master Tonic.
Doporučuji nějak hermeticky uzavřít, v klasicke sroubovaci zavarovacce se vůně lektvaru dlouho linula že skříně. Ted po 8 měsících uz ne, musím ho zkontrolovat!
Zrovna nedávno jsem přemyšlela jestli to už někdo okusil.
Ano v angličtině je to Master Tonic a je to opravdu síla. Ale funguje..
Posílám na info@zivakultura.cz fotografii lektvaru. Ten kal je v reálu šedý, ale žádné známky zkažení nevykazuje.
Já myslím, že kal není v žádném případě na škodu.
Tak Master Tonic nám doma funguje perfektně. Jen na nás něco leze, šup dvě lžíce do medu. Pěkně ráno večer a to, co na nás chtělo vlézt, nemá šanci.