V Indii se k výplachu používá hlavně sezamový olej, můžete ale použít i olej olivový, slunečnicový a nebo kokosový. Já jsem se rozhodla pro olej kokosový. Již nějakou dobu si s ním čistím zuby a tak vím, že mi jeho chuť nevadí.
Jak se olejový výplach provádí?
Naberete si jednu polévkovou lžíci oleje a pomalu ho v ústech přemíláte 20 minut. Výplach by se měl dělat nalačno, jinak by vám mohl vyvolávat pocity na zvracení. Pokud děláte výplach poprvé, doporučuji si nabrat menší množství oleje a zkusit to vydržet alespoň pět minut. Během přemílání se vám do oleje přibalí sliny a budete mít plnou pusu. Pokud už budete mít pocit, že větší množství opravdu nezvládnete, tak olej vyplivněte a naberte si novou lžíci. Olej plivejte do odpadkové koše, mohl by jinak ucpat odpad. V žádném případě olej nepolykejte. Bude plný toxinů, kterých se chcete zbavit. Po vyplivnutí si vypláchněte ústa vodou, ideálně se špetkou nerafinované soli.
Olejový výplach byste neměli dělat pokud máte nové nebo uvolněné amalgámové plomby, které by mohli během výplachu vypadnout. Také je několik tvrzení, že olej vytahuje z amalgánových plomb těžké kovy, které by se pak mohly absorbovat do ústní dutiny. Tato tvrzení sice nebyla nikdy podložena, nicméně raději si dávejte pozor. Pokud se chcete pojistit, tak si můžete přidat do oleje trochu živočišného uhlí, které je známý tím, že na sebe váže těžké kovy. Pokud by se tedy nějaké kovy během výplachu uvolnily, navázali by se na živočišné uhlí, které pak na konci vyplivnete.
Výplach mohou dělat i děti od pěti let. Nebo v podstatě od doby, kdy jsou schopné olej v ústech převalovat, aniž by ho polkli. Pokud jste zdraví, měl by vám olejový výplach úst stačit jednou denně. Pokud máte nějaké akutní problémy, můžete tuto techniku praktikovat třikrát denně, vždy před jídlem.
Jak to funguje
Naše ústa jsou ústředním bodem pro bakterie a mikroorganismy, které se míchají s našimi slinami a následně pak dosahují krevního obrazu. Během vyplachování olejem se v ústech aktivují enzymy, které tyto bakterie, plísně, toxiny a další mikroorganismy vytáhnou do oleje z našich úst a krevního řečiště.
Benefity
- Bělí zubní sklovinu
- Léčí záněty dásní
- Redukuje bolesti hlavy
- Snižuje stres
- Zvyšuje energii
- Rozjasňuje pleť
- Snižuje otoky pod očima
- Posiluje obličejové svaly
- Srovnává hormonální nerovnováhu
- Zmírňuje zánětlivé bolesti kloubů
- Zlepšuje ekzém
- Pomáhá při bronchitidě
- Podporuje funkci ledvin
- Uvolňuje ucpané dutiny
- Zlepšuje vidění
- Snižuje nespavost
- Pomáhá při kocovině
- Snižuje bolesti
- Snižuje alergické projevy
- Detoxikuje organismus
A po ránu vám krásně vyčistí hlavu, dodá vám energii, svěžest a hezky vás připraví na další den. 😉
Odkazy:
Oil Pulling for a Brighter Smile and Better Health
Oil Pulling – a Miraculous mouthwashing Therapy
How To Do Oil Pulling (And Why You’d Want To)
Oil Pulling: A How To Guide for Better Health
Oil Pulling, A Wonderful Therapy
Zdravim,mam dotaz,pisete,neuzivat,kdyz je cerstva plomba v zubu,po jake dobe,mohu zkusit vyplach?dekuji
,
Dobrý den Petro, pokud máte čerstvou plombu, tak hrozí její celkové uvolnění. Za jak dlouho bude dostatečně připevněna si netroufám říct. Nejjistější bude, když se zeptáte svého zubaře.
Dobrý den,může se po výplachu jíst nebo pít?Děkuji Radka
Radko po výplachu můžete klidně jíst. Já osobně ho dělám ráno nalačno, pak si vypláchnu pusu slanou vodou, vyčistím zuby jako normálně a pak se nasnídám.
Dobrý den a děkuji,ještě otázky mám,a proč zrovna olejem si vyplachovat usta,a za jak dlouho se třeba u Vás projevily učinky,jakože že jste si řekla-pomáhá mi to.Díky Radka
Dobrý den Radko. Já jsem začala mít hned na začátku bělejší zuby a mě osobně je ten výplach příjemný, jsem po něm taková svěží. Ty ostatní projevy jsou složitější rozpoznat. Mě se zlepšilo hodně věcí z tohoto seznamu, ale těžko říct jestli je to díky výplachu, dietě GAPS nebo homeopatii…
Dobrý den , chtěla bych se zeptat jestli se může používat i stolní olej , děkuju
Lucie olej můžete teoreticky použít jaký chcete. Já osobně volím kokosový, ale použila jsem i olivový. Ten stolní bude mít asi ne moc dobrou chuť. A věřte, že na začátku hodně na chuti záleží.
Hlavně bych, ale zvolila olej kvalitnější, tedy za studena lisovaný. Jak je napsáno nahoře ve článku, tradičně se používá olej sezamový. Ale lidé praktikují výplach opravdu se všemi možnými oleji, mělo by to tedy fungovat.
udajne je dolezite, aby to boli polynenasytene oleje.
citujem z jedneho fora:
„Povodny olej na detoc cez usta, omalanim 5-10 minut bol sezamovy, panensky. A nemyslim si,. ze je to celkom neucinne, lebo sliznice su priepustne oboma smermi. Osobne som to este nevyskusal, akosi sa mi to videlo prilis cudne. ale rozhodne to nemozem popriet.
Dolezite je, aby olej bol co najviac agresivny, tj musi byt polynenasyteny panensky, nie mononenasyteny ako olivovy alebo nasyteny ako kokosovy.
Najma toxiny, co su tukorozpustne sa tak pravdepodobne daju z tela vytiahnut.“
napada mi este, co to dlhodobo urobi so zubami, neoslabuje zubnu sklovinu? ja mam s tym trosku problem, kvoli tomu som prestala jest ovocie.
Používam hocijaký za studena lisovaný olej (začala som s mandľovým, teraz mám jahodový), po prvom použití sa stratila citlivosť zuba, ktorý už je roky odumretý a naposledy mi ho zubár čistil asi pred pol rokom. Bolieval stále, od toho čistenia menej, ale zubár povedal, že už jedine von s ním, tak som radšej trpela (bez liekov proti bolesti). Teraz je zub konečne v poriadku a ja sa nemusím báť trhania stoličky :-). Vyplachujem len každý večer a cítim sa výborne, skoro po 3 rokoch sa stratila únava, ktorá sa začala po dvoch operáciách za jeden mesiac. Baví ma skúšať rôzne oleje, už mám kúpený olivový aj sézamový.
jahodovy olej, o nom som este nepocula 🙂
to je dobra sprava s tym zubom 🙂
Co vsechno lze touto metodou detoxikovat? Lze to srovnavat s detoxikaci pomoci antioxidantu, toje lze to srovnavat s likvidovanim volnych radikalu pomoci antioxidantu? Dekuji!
Nemuzu si zaroven timto vyplachem vyplachnout z tela i nektere uzitecne bakterie a podobne?
Zdravím,
vyplachování olejem funguje tak, že se při přemílání oleje v ústech aktivují enzymy, které do oleje vytáhnou odpadní látky. Tyto enzymy jsou obsaženy v slinách a mají za úkol užitečné bakterie chránit. O užitečné bakterie se určitě nemusíte bát.
Co se týká vašeho předchozího dotazu o detoxikaci, tak s likvidováním volných radikálů pomocí antioxidantů bych olejový výplach nesrovnávala. Každá detoxikační metoda je specifická a zaměřuje se na jiné věci. Olejový výplach je účinný hlavně na likvidaci bakterií jako je Streptococcus mutans, Lactobacillus casei a Candida albicans. Cílí ale i jiné bakterie, parazity, plísně a toxiny. Hodně ale záleží jaký typ oleje použijete. Asi o ty oleje článek ještě rozšířím a více to rozepíši. V poslední době jsme na to měli hodně dotazů…
Prosím kde seženu ten detixikacní olej at hledá tak je všude psaný jak ho používat ale, kde ho koupím opravdu nvím děkuji.
Evo, můžete si koupit např. v DM kokosový olej. Popř. i jinde ve zdravé výživě. Důležité je aby byl kvalitní a za studena lisovaný.
Podla mojho nazoru je na obrazku zobrazeny kokosovy olej. Pri kokosovom ale vseobecne pri olejoch je dolezite aby neprichadzali do styku s kovmi, takze radsej pouzit plastovu alebo drevenu lyzicku.
Máte nějaký článek o tom proč nepoužívat u kokosového oleje kovovou lžičku? Ještě jsem se s tím nikdy nesetkala, tak by mě to zajímalo. Diky
Dobrý den, mám dotaz: dcerka má rovnátka na pevno. Je možné dělat olejové výplachy? Aby se nepoškodily rovnátka. Děkuji. Pěkný den
Ivano otázka je spíš z jakého materialu je to rovnátko? Aby se z něho při výplachu neuvolňovalo něco tělu škodlivého, nějaké kovy, jako hliník atd. Takže bych raději byla opatrná.
Dobrý den,mohu používat tuto metodu pokud mám implantované titanové zubní čepy?
Zajímavá otázka Jitko. Upřímně si jen tak od oka netroufám poradit. Nemam s tim osobní zkušenosti.
Ale osobně bych se do toho asi nepouštěla, ty kovy se mohou dostat do oběhu. Ale opravdu jen polemizuji;-)
Dobrý den, mohla bych se Vás zeptat, jak přesně si čistíte zoubky pomocí oleje (zmiňujete tuto metodu na začátku článku) – čistíte si je nejdřív pomocí oleje a poté pastou? Cca kolik oleje aplikujete? Případně, zda máte tip na nějaký věrohodný zdroj, kde bych se mohla nějaké užitečné informace dozvědět?
Děkuji za Vaše stránky, jsou úžasné! Kristiána
Pekny vecer Kristiano,
staci dat na kartacek trosku kokosoveho oleje a cistit normalne jako byste na nem mela pastu. Akorat musite davat pozor a olej neplivat do umyvadla (ani zachodu), ucpal by se vam potom odpad. A pocitejte s tim, ze kartacek pak budete mit mastny.
S kokosovym olejem si ale necistim zuby pokazde. Stridam to se zubni pastou bez floru (Weledou). Do oleje si muzete primichat rostlinne uhli nebo kurkumu – vybeli vam to pak pekne zuby 😉