Přechod z GAPS

Někteří z vás možná zaznamenali, že jsem již nějakou dobu nenapsala žádný nový GAPS recept. Důvody byly hned dva. Začátkem listopadu jsme se opět přestěhovali, tentokrát do Turecka, a chvíli mi trvalo, než jsem se aklimatizovala. Dalším důvodem bylo, že jsem přešla z GAPS na Paleo, nebo spíše na stravování podle Westona A. Pricea.

Na GAPS jsem byla necelých 6 měsíců. Zůstala bych klidně i déle, ale začal se u mě projevovat „syndrom low-carb“ (*Fáze, kdy jsou z těla vyčerpané veškeré zásoby sacharidů a tělo si začne říkat o jejich doplnění. Jak mít na GAPS dostatek sacharidů si můžete přečíst zde.) Byla jsem vystresovaná a nejedla nic jiného než datle. Nemohla jsem se udržet a spořádala jsem za den klidně 400g. Konzultovala jsem svůj stav s GAPS poradkyní a ta mi poradila, abych do svého jídelníčku zařadila „bezpečné“ škroby, jako jsou brambory a rýže. Nebyla jsem z toho moc nadšená. Na GAPS jsem byla už celkem dlouho a nechtěla jsem to ještě vzdát, nicméně to co jsem momentálně jedla, GAPS stejně nebyl. Nejedla jsem sice žádné zakázané potraviny, ale principy stravování GAPS jsem nedodržovala. Takhle bych si mohla akorát ublížit. A tak jsem si na příštím farmářském trhu koupila brambory a pustila se do nich. Další den jsem si uvařila rýži a na datle jsem si ani nevzpomněla.

To, že jsem najednou mohla jíst, co jsem na GAPS nemohla, způsobilo, že jsem s GAPS skončila úplně a začala jíst téměř všechno. Respektive začala jsem se stravovat podle Westona A. Pricea. Na chvíli se mi vrátily staré problémy, jako bolesti břicha, akutní průjmy, bolesti hlavy a kyčlí, ale po čase se můj stav zase ustálil a zůstala mi jen bolest kyčlí. Nicméně stále nemůžu jíst pečivo a ani mléčné výrobky mi nedělají dobře. Cukry jsem ani nezkoušela, bohatě si vystačím s datlovým cukrem. Dnes jsem se o těch kyčlích bavila s Jakubem a připomněl mi, že teď nejím moc chrupavek a vývarů. Což je pravda. Zkusím je jíst zase častěji a uvidíme, jestli mě kyčle přestanou bolet. Také se mi dost zhoršila pleť, což by mohlo mít stejný důvod.

Co mě ovšem potěšilo je, že jsem si dala nedávno trošku medu a proběhlo to úplně bez problémů. A to jsem na med měla opravdu hodně silnou alergii. Zkusila jsem to pak ještě několikrát a vypadá to, že jsem si za těch necelých 6 měsíců na GAPS, přeci jen ten trávící systém trochu zahojila.

Nicméně cítím, že na stravování pode Westona A. Pricea ještě nejsem úplně připravená a chtěla bych zkusit takové volnější (rozuměj: nebudu ho dodržovat úplně striktně) Paleo. Volnější proto, že se chci co nejvíce vyhnout stresu a jíst hlavně v klidu a pohodě. Nicméně recepty z GAPS si budu určitě vařit i nadále. Také se chci podívat na Perfect Health Diet, která mi byla GAPS poradkyní doporučena.

Shrnutí mého období na GAPS

A shrnutí mého 6měsíčního období na GAPS? První týden neuvěřitelný hlad, druhý a třetí týden byl nepříjemný, pak následovalo období, kdy jsem neměla žádné zdravotní problémy, cítila jsem se skvěle a měla jsem spoustu energie a nakonec asi dva týdny, kdy jsem byla v neuvěřitelném stresu a neměla nad sebou kontrolu, co se týká jídla. A výsledek? Toleruji teď mnohem více potravin a dokonce zvládám i med, na který jsem měla již od dětství velice silnou alergii. Já myslím, že úspěch! 🙂

Written by Žaneta
Specialistka na funkční, klinickou a holistickou výživu. Certifikovaná GAPS terapeutka. www.zanetakremsa.cz | zaneta@kremsa.cz