DEN 1: A jsem zase na začátku
Už pár měsíců se odhodlávám, že začnu zase s úvodní dietou. Nějakou dobu jsem teď na GAPS švindlovala a úvodní dietu potřebuju jako sůl. Jenže vždycky se našel nějakej důvod proč jí ještě o pár dní odložit. 🙂 Teď momentálně to byl Couscous, na který mám už hrozně dlouho zálusk a konečně jsme si ho koupili. A restaurace s tapas, ve které jsme ještě pořád nebyli a koukáme na ní z okna (Začátkem měsíce jsme se přesunuli na pár měsíců za prací do Austrálie). A navíc mám za dva dny narozeniny. Moje plány, že si Couscous uvaříme dneska a na narozeniny zajdeme na tapas, změnil ze dne na den Jakub, když mi včera večer připravil jídlo na můj první den úvodní diety. 😀 A já jsem kupodivu nadšená. Holt Couscous si dá Jakub sám a k narozeninám si dám dýni…
Dnešní jídelníček
- Hovězí vývar s mrkví, petrželí, cibulí a spoustou masa. (Když mám v polévce hodně masa, tak mě dokáže dostatečně zasytit a uspokojit)
- Stejný hovězí vývar se zeleninou a masem jako ráno
- Vařená brokolice ve vývaru (Už se těšim až si jí budu moct dát s ghee)
- Vařená dýně ve vývaru
- Hovězí vývar s mrkví, petrželí, cibulí a brokolicí
- Vařený květák na páře s tukem z vývaru a masové kuličky vařené v hovězím vývaru
- Čistý hovězí vývar
K pití
- Čerstvý zázvorový čaj
- Filtrovaná voda s citrónem
Doplňky
- Joalis kapičky pro detoxikaci organismu
- 4x BioKult (Normálně by se mělo začít s mnohem menším množstvím, ale já už beru 4 BioKulty denně rok, tak předpokládám, že mi tohle množství nebude vadit)
- Detoxikační koupel (1 hrnek jablečného octa)
DODATEK: V době, kdy jsem držela GAPS, jsem ještě nebyla certifikovanou GAPS terapeutkou, ani nebyla pod vedením žádného certifikovaného GAPS poradce. Bohužel jsem tím pádem během úvodní diety velmi chybovala. Berte tedy deníček úvodní dietou s rezervou… 😉
Zaneta, zaujimalo by ma, ci ste citili ucinok probiotik BioKult, hoci su odporucane pre tuto dietu a obsahuju skotocne vela kmenov kultur, na trhu su aj probiotika aj s 20, ci 40 miliard.
Vyskusali ste aj ine?
Co vím, tak BioKult se liší od jiných probiotik tím, že obsahuje 14 různých kmenů bakterií (většina ostatních probiotik obsahuje sice více bakterií, ale neskladá se z tolika kmenů). Obsahuje i kultury, které produkují laktázu – enzym, který štěpí laktózu. A podle Dr. Natashy většina GAPS pacientů laktózu netolerují dobře.
Já beru momentálně 5 BioKultů za den a dělá mi opravdu dobře. Předtím jsem měla se stolicí velké problémy a teď si nemůžu stěžovat. 🙂
Před GAPSem jsem brala i jiná probiotika, ale spíš podle potřeby. Co jsem na GAPS tak beru akorát BioKult, takže nemůžu moc srovnávat.
Jinak u BioKultu je také dobré, že se může navyšovat množství probiotik postupně. Většina lidí má na něj silné reakce a doporučuje se začít s půlkou jednoho BioKultu denně.
Dakujem,
prave to je u nich jedinecne, ze maju az 14 kmenov, co som videla, tak okolo 8 bolo maximum. Slo mi o to, ci je ten pocet bakterii dostacujuci, ale ked citite, ze zaberaju, tak je to jasne 🙂
Nemate s nimi skusenost pri podavani detom, sposobom, ze su im podavane vysypane z tobolky? mam deti 3 a 5 rokov, sice mi uz tobolku s probiotikami spapali, ale zjavne isla do zaludka minimalne ciastocne rozzuvana 😀
Pisu, ze su odolne voci zalud. kyseline, ale nebolo mi jasne, ci vdaka odolnym bakteriam, alebo tobolke.
Nic proti laktobacilům v tobolkách,osobně použivám APO a Ultra Forte,ale podle mne není nad dobře prokvašený domácí kefír,nebo jogurt doplněný kvašenou zeleninou.
Souhlasím, při dostatečném příjmu laktofermentovaných potravin v rozmanité kombinaci nejsou doplňky v podstatě potřeba. Ale při úvodní dietě nebo jestliže některý druh fermentovaných potravin není tolerován, jsou tobolky velmi užitečné.
z kefiru ma zapekalo a tiez manzela, svokra a moje deti.
Já zase netoleruji (zatím!) fermentovanou zeleninu…
vid moj prispevok nizsie, pomylila som, odpovedala som Jakubovi 🙂
Tak jsem našla GAPS newsletter http://gapsdiet.com/uploads/Newsletter4.pdf kde se píše o vyvrácení kyselinového mýtu. Píše se tam, že probiotika v kefíru, jogurtu a fermentované zelenině přežijí kyselost žaludku, ačkoliv nejsou chráněná žádnou tobolkou. Důležité je jíst probiotika s jídlem. Při zpracovávání potravy v ústech se jídlo míchá se zásaditými slinami. Směs pak postupuje do žaludku, kde se smíchá se žaludečními šťávami a promíchá díky žaludečnímu svalu. Přičemž probiotika se v této směsi rovnoměrně rozmíchají. Po 30 minutách již polovina této tekuté směsi postoupí dál ze žaludku a s ní i příslušná část probiotik. Zatímco tedy probiotika přežijí při pH žaludku (které klesá až na 2) jen velmi krátkou dobu, při jídle toto pH stoupne a kyselost se sníží krátkodobě až 10000x. Slušná část probiotik tedy stihne žaludkem proklouznout.
Zaneta, s jedlom znamena trebars aj s ovocnou stavou predpokladam.
Čerstvě vymačkané ovocné šťávy by měly fungovat stejně, nicméně na ty džusy pozor. Na GAPS se s nimi musí opatrně. Většina by měla být zelenina – např. mrkev, ovoce by tam mělo být spíš jen zanedbatelné množství (max. 40%). Doporučuje se do něj přidávat čerstvý žloutek a džus se musí vypít do 30 minut po vymačkání a na lačno.
No, ja pijem iba zeleninove, zo sladkej zeleniny je tam iba mrkva, detom zatial robim ovocne, u nich vsak s GAPS dietou zatial neuvazujem.
stavy pijeme co najrychlejsie po odstaveni.
Ten zltok do stavy som este neskusala.