Jak uvařit pořádný vývar podle GAPS
Již od malička mi maminka říkala, že polévka je grunt a kdo jí nejí ten je lump. Vyrostla jsem tedy na vývarech a musím říct, že polévky mojí maminky jsou ty nej na světě! 🙂
Proto se tedy i po tolika letech stále držím receptu mojí babičky a maminky.
Co butete potřebovat:
- Filtrovanou vodu
- Nějaké maso i s kostmi, speciálně s klouby a chrupavkami (můžete použít celé kuře, ale i stehna samotná, krky z kachny, husy, rybí hlavu a kosti, prasečí packy, hovězí ocasy a krky, ale i jehněčí žebra atd.)
- Mrkev (oloupanou pokud není bio, ale můžete použít i slupky pokud bio, nekteří lidé používají jen odřezky od zeleniny co jim zbydou po oloupání)
- Cibuli (oloupanou a nakrájenou na čtvrtky)
- Česnek (oloupaný a nakrájený na půlku)
- Čerstvý zázvor (olupaný a nakrájený na kousky)
- Bobkový list
- Celý pepř
- Nové koření
- 2 polévkové lžíce bio jablečného octa
Do velkého hrnce nalijete filtrovanou vodu a přidáte všechny suroviny, zakryjete pokličkou, přivedete k varu a poté snížíte teplotu na minimum a necháte vařit minimálně 6 hodin, ale můžete vařit i 24 hodin. Já většinou vařím dlouho, odebírám na jídlo a zase dolévám vodu. Po dovaření přeceďte přes čistou utěrku, aby vám zůstal krásný, čistý vývar. Maso oberte z kostí a uložte si do kontejneru na později. Z kostí vyndejte morek tak, že kostí uhodíte o dřevěné prkénko a morek uložte na později do kontejneru s masem, nebo samostatně. Snažte se take posbírat z polévky všechen tuk, který je pro GAPS dietu důležitý a vraťte ho zpět do polévky. Ostatní zbylé suroviny vyhoďte.
Vývar vám v lednici vydrží až týden. Používejte ho na pití, uvařte si z něj polévku, nebo použijte na vaření.
Díky tomu, že vývar je velice tradiční jídlo v české kuchyni, jsem si jista, že každý z vás má svůj recept na vývar. Je v podstatě úplně jedno co za zeleninu (musí být ovšem povolena na GAPS) do vývaru dáte a jaké maso použijete. Jediné co musíte vždy přidat je JABLEČNÝ OCET. Ten je velice důležitý, ale při přípravě vývaru ne moc rozšířený. Díky jablečnému octu se vám z kostí v polévce podaří vytáhnout minerály. Nemusíte se vůbec bát, že by snad byl ve vývaru cítit, nebo dokonce ovlivnil chuť.
Jak je to s probiotiky a minerály ve vývaru, popisuje Žaneta v tomto článku -> Zázračný vývar a zde popisuje který vývar je vhodný na různé zdravotní problémy -> Vývar z masa a vývar z kostí – Kdy a proč.
Může se GAPS vývar osolit?
Určitě ano, ale použijte jen čistou nerafinovanou sůl jako je sůl keltská nebo růžová himalájská.
Dobrý den,jablečný ocet přidáváte před vařením?
Předem se omlouvám, ale pokud ho uvařím probiotika dle mého názoru nepřežijí???
Ano, ještě pred vařením. Probiotika sice nepřežijí, ale během varu se díky octu vytáhnou z kostí veškeré minerály. Doporučuji si přečíst článek zázračný vývar, kde je to popsané podrobněji. http://zivakultura.cz/2013/07/zazracny-vyvar/
Prosím Vás , může být i vinný ocet? Zapomněla jsem jablečná koupit.
Dášo jde o to, aby ten ocet byl řádně fermentovaný, ne tedy synteticky vyrobený. Pokud jablečný nemáte, udělejte bez něho a až koupíte, příští várku už budete dělat s ním.
Nuž teda, ešte som len začala čítať a neviem si poradiť s touto vetou: „Díky jablečnému octu se vám z kostí v polévce podaří vytáhnout vitamin C a také dodá vašemu vývaru tolik potřebná probiotika.“
Ak varím čokoľvek 24 alebo iba 6 hodín, ako píšete, neostane po vitamíne C ani stopa. Probiotika zarevali už pri 50 °C. Trochu sme sa pohrali v laboratóriu. Minerály ostali vo vývare aj po varení, ale žiadna sláva. Neviem aké pokusy ste spravili, isté je, že takéto vsuvky v článku nepôsobia dobre.
Jak je to s probiotiky ve vývaru jsem popisovala v tomto článku http://zivakultura.cz/2013/07/zazracny-vyvar/ Řeknu Janě, ať to v tomto článku opraví.
Z jakých kostí jste vývar vařili, že tam nebylo moc minerálů? Výběr kostí je na výsledné minerály dost důležitý. Mám to také popsané v článku, na který odkazuji.
Já jsem to tedy v laboratoři netestovala. To neříkám. Tyto údaje vyšli ze studií a průzkumu, který jsem pro článek dělala.
Věta opravdu není dobře formovaná, a opravím ji. To je moje chyba.
Probiotika jako taková opravdu vaření nepřežijí, ale i přesto je vývar považován za probiotický, i prebiotický, ne však v přímém slova smyslu.
Dobrý den,
jak je to, prosím, s oním zázrqčným kolagenem?
Mám trochu obavu z toho, že když budu tento vývar pít 3x denně (250ml), tak přiberu na Váze. To bych nerada, ale zase si nechci nechat uniknout ty blahodárné účinky …
Děkuji za odpověď.
Silvie
Silvie,
o to že by jste při konzumaci vývaru přibrala se nebojte, je to lék a nikdy ho nemůžete vypít dost.
Díky za shrnutí a zmínce o jablečném octu, na to pořád zapomínám, tak ho tam začnu přidávat 🙂
Jen dva postřehy: to rčení si pamatujete špatně, správně je to „… a kdo jí nejí, ten je špunt“, ne lump ;-)) Dává to i smysl, když vezmeme v potaz účinky vývaru na organismus.
Slovo „kontejner“ se v čj používá jen pro popelnici, myslím, že jste chtěka napsat „nádoba“ či „krabička“ 😀
Terezie,
Moje babička to říkávala tak jak jsem to napsala.Možná to není správně,ale je to tak jak to znám. Česká Republika je dost velká a tradice i rčení se liší z regiounu do regionu. Jinak to zná můj tatínek, který je moravák a jinak maminka ze sudetů. Tak myslím, že to tomu článku neublíží, když to napíši tak jak to znám 🙂
A díky za připomínku ke kontejneru, u nás doma se stejně jako výše uvedené rčení používá jako název misky nebo nádoby. Tak nevidím problém ho tak použít i v mém článku. Díky za posřehy.