Domácí kefír
Potřebujete:
- 1 litr čerstvého mléka
- 1 sáček kefírové kultury nebo lžíci kefírové houby
- Skleněnou nádobu, nebo sklenici. Čistě umytou a vysušenou
Mléko používejte nejlépe syrové, tedy nepasterizované a nehomonegizované. To znamená, žádným způsobem tepelně upravené. Kvalitní mléko, které je pouze pasterizované je Amálka, nebo zkuste automaty na mléko. Lepší je mléko z farmy, na kterou se můžete dojet podívat, ať víte jak je o krávy na farmě postaráno a čím jsou krmeny. Já osobně dělám kefír z mléka kozího, protože si pořád netroufám na mléko kravské. Kozí mléko si kupuji na farmě Pěnčín u Jablonce. Naposledy když jsem byla v Čechách tak se dalo koupit i v Globusu. Kefír je víc agresivní než jogurt, proto je lepší, pokud nejste kefír zvyklí pít, začít s jogurtem a později zkusit kefír. Moje dcera pije kefír od dvou let, místo mléka.
Kefír z kultury v prášku
Mléko nechte odstát při pokojové teplotě asi 2 hodiny. Až nebude úplně studené nalejte do nádoby, kde chcete fermentovat, přidejte kulturu v prášku, meltičkou rozmixujte a ujistěte se, že se prášek pořádně rozpustil. Nádobu zavřete a nechte na lince, nebo někde v pokojové teplotě na 24-36 hodin, záleží na teplotě. Minimální doba fermentace je 24 hodin, aby se zpracovala všechna laktóza. Po 24 hodinách dejte do lednice, a nechte minimálně 6 hodin odležet. Poté můžete konzumovat. Kefír by měl trochu zhoustnout, ale záleží na kvalitě mléka. Z kravského je většinou hustší než z mléka kozího.
Důležité je si vždy nechat na dně láhve asi centimetr kefíru, který použijete na výrobu dalšího kefíru. Do stejné láhve dolejte zase litr mléka, zamíchejte a nechte fermentovat 24 hodin. Láhev nemyjte, jinak vám kefír nenakvasí. Pouze utřete okraj čistým hadrem. Tento postup opakujte 4-5 krát. Poté použijte novou kulturu a postup opakujte. Pokaždé když začínáte novou kulturu láhev vymyjte.
Důležité je zachovat velice dobrou hygienu při výrobě i při odběru kefíru z láhve, aby se vám nezkazil.
Kefírova houba
Pokud používáte kefírovou houbu, propláchněte ji přes umělohmotný cedník (houba nesmí přijít do styku s kovem) ve filtrované vodě a vložte do čerstvého mléka (pozn. Jakub – my používáme kravské, ale zkoušeli jsme i s kozím a jde to).
Nádobu zakryjte ubrouskem a gumičkou nebo provázkem zajistěte. Nechte v pokojové telotě fermentovat 24 až 36 hodin. Občas mléko zamíchejte, aby jste rozmístili kefírové houby v mléce. Hotový kefír zceďte a dejte ho před konzumací na 6 hodin do lednice.
Pokud chcete s další várkou kefíru počkat, můžete kefírovou houbu uskladnit v lednici nebo mrazáku. V lednici propláchnutou houbu skladujte v hrnečku s filtrovanou vodou. Po 5 dnech je potřeba vodu vyměnit a houbu znovu dobře propláchnout. Pokud chcete houbu uskladnit v mrazáku, propláchněte ji filtrovanou vodou, vložte do hrnečku s vodou a dejte ji do lednice na dvě hodiny vychladit (aby se houba nezalekla mrazu). Vychlazenou houbu přendejte do sáčku s malým množstvím studené vody a dejte do mrazáku. Takto ji můžete skladovat až 2 měsíce. Rozmrazujte pomalu v pokojové teplotě.
Více o skladování kefírové houby naleznete na http://www.kombucha-kefir.wz.cz/ke_skladovani.html
Rada by som si zohnala tu zivu kulturu. Kedysi davno sme si toto mlieko robili, ale takultura sa nam akosi stratila z dosahu. Bolo to dobre ,osviezujuce mlieko. Poradte kde ju zohnat.
My kupujeme kefírku tady: http://www.kombucha-kefir.wz.cz/
Brali jsme ji dvakrát (kombuchu také), protože při všem tom cestování se nám nedaři je udržet. V obou případech dorazila zásilka do druhého dne. Paní tam má i mail, tak se můžeš zeptat, jestli zasílá i na Slovensko (nevím, kde žiješ, tak tipuju).
vyborna pochutka:
primiesat do kefiru skoricu a osladit steviou, na jednom fore to ktosi prirovnaval k chuti krupicnej kase 🙂
da sa samozrejme pouzit aj pri jogurte.
To zní lákavě. Určitě vyzkoušíme!
Dnes jsem dělala kefír přímo z kefírové kultury kupované tady: http://www.milcom-as.cz/. Přišla mi do dvou dnů od objednání.
Je otázka,zda takto vyrobený kefír bude mít stejné učinky jako kefít z tibetské houby.
A neměl by? Já si ráda nechám poradit 🙂
Možná to není z článku zřejmé, ale jde o tibetskou houbu.
Dívám se znova do své kefírové bible: http://users.chariot.net.au/~dna/kefirpage.html
a není mi jasné, jaký je rozdíl mezi „kefírovou houbou“ a „tibetskou houbou“. Původ je jasný někde v okolí Kavkazu, ale co nacházím jsou jen informace, že tibetská houba je synonymum pro kefírovou houbu.
Momentalne nemam kefirovu hubu, ale vyrabam akesi kysle mlieko.
kupila som v obchode so syrovymi vyrobkami zakvas a „domaci“ jogurt v skle – velmi chutny, a z kazdeho som malicko zamiesala do cerstveho nepast. mlieka. necham zamiesane v teple v pootvorenej flasi a mlieko je hotove za 12- 20 hodin.
vyjde z toho akesi hustejsie kysle mlieko – zrejme vdaka jogurtu.
Těžko říct, tohle je starý způsob jak se dříve vyrábělo kysané mléko. Nebude to ani jogurt ani kefír, pokud ale kvasíte 24 hodin bude to i na GAPS ok..
Dobrý den, myslíte že můžu pít kombuchový nápoj, když se tam dává cukr ?
Na plné GAPS někteří lidé kombuchu konzumují, ale já bych byla optarná. Cukr by měl po kvašení být minimální. Ale pokud jste na GAPS a máte problémy s kvasinkami, tak vám může kombucha ublížit v tomto směru. Na plné GAPS je vhodnější než kombucha spíš vodní kefír.
Ahojte, mám otázku. Som v štartovacej fáze (SCD diéta) a rozmýšľal som nad kefírom, ale neviem, kedy ho zaradiť. Viem, že v SCD je kefír sporný, ale mne to veľmi chutí a rád by som ho zaviedol do mojej stravy. Mám UC v relapse a nechcel by som, aby mi to uškodilo, keďže začiatočná fáza mi veľmi pomohla sa dostať relatívne do kľudu. Alebo mám začať radšej jogurtom 24h ? Vopred ďakujem za odpoveď, Palo
Dobrý den Palo, se zařazením kefíru je to velice osobní záležitost. Jsou lidé kterým maximálně vyhovuje a pomůže a jsou lidé kterým bude dělat problémy. Pokud v tuto chvíli mléčné výrobky nekonzumujete, doporučila bych začít 24 hodnínovým jogurtem, je jemnější a neudělá takový velký detox jako kefír. Až budete jogurt tolerovat, přidejte kefír, i ten bych ale fermentovala 24 hodin, aby v něm byl minimální zbytkový kasein a laktoza.
Dobry den, a neda sa fermentovat len s normalnym probiotikom? Napr. vysypat obsah 1 tobolky Bio-kultu?? Aj v mliecnych vyrobkoch aj napr.pri fermentacii jablkoveho pyre?
Určitě se dá, ale nebute to kefír jako takový, ale nějaký jiný fermentovaný nápoj. Kefír je specifiký určitými bakteriemi, a ty v probiotokách nenajdeme. Nebo aspoň ne tolik. Za experiment to určitě stojí, třeba kysaná smetana se tak udělat dá.:-)
Dobrý den, chci se zeptat – mám trochu obavy použít takto neupravené mléko vzhledem k možným bakteriím, které se právě zmíněnou úpravou zničí jako například borelióza, apod., nemáte s tímto zkušenosti? A opravdu kefírová houba pokud je tam aspoň těch 24 hodin dokáže rozložit téměř veškerou laktózu a kasein? Děkuji. 🙂
Dobrý den, již dlouho dělám kefír z nepasterizovaného mléka bio a mám houby hodně – klidně někomu dám zdarma – Zlín. Kdo by měl zájem napište na mail ahavazlin@centrum.cz a domluvíme se. Dám i kontakt na bio nepasterizované čerstvé mléko na Zlínsku.