Základní informace o Paleo

Paleo je životní styl, založený na stravovacích návycích našich předků, z doby paleolitu. V tomto období člověk neznal zemědělství a živil se potravinami, které byly v té době k dispozici. Podle několika vědeckých zpráv jsou teorie, že lidský metabolismus nebyl schopen se dostatečně rychle přizpůsobit na současnou moderní stravu, což má za následek nesčetné zdravotní problémy včetně obezity, onemocnění srdce, cukrovky, rakoviny a neplodnosti.

Paleo strava je vyvážená, bohatá na kvalitní zdraví prospěšné potraviny. Konzumují se zde různé druhy masa, mořské plody, vejce, zelenina, ovoce, houby, ořechy a semena. Jídelníček se skládá převážně z ⅔ rostlinného původu a z ⅓ z živočišného původu. Vynechávají se zde potraviny, které mají velmi nízké výživové hodnoty, jsou těžce stravitelné, a které stimulují zánětlivá onemocnění, či hormonální nerovnováhu. Mezi tyto potraviny patří veškeré obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky a rafinované a průmyslově zpracované potraviny.

Klade se zde důraz na kvalitu potravin. Upřednostňuje se maso od dobytka paseného na trávě, mořské plody z volného moře, ryby ze svých přirozených vod, lokální bio ovoce a zelenina. Je důležitá rozmanitost, pro pokrytí největšího rozsahu živin. Vybírají se tedy různé barvy ovoce a zeleniny a ze zvířat se jí všechny části, včetně vnitřností.
Jsou potraviny, které mohou být po počáteční eliminační fázi představeny, a které pokud nedělají problémy, mohou být do jídelníčku začleněny. Mezi tyto potraviny patří bílá rýže, brambory a čerstvé nepasterované mléko a jeho výrobky. Tyto potraviny bývají v Paleo dietě nazývány jako odstíny Paleo.

Pro lidi, kteří mají určitá chronická, nebo autoimunitní onemocnění existuje Paleo autoimunitní protokol, kdy se ze stravy vylučují také vejce, ořechy, semínka, nightshades, zkřížené potraviny s lepkem, alkohol, emulgátory, zahušťovadla a jiné potravinářské přídatné látky, většina sladidel, léky jako jsou aspirin nebo ibuprofen a spotřeba fruktózy je omezena na 20 g denně. Více informací o Autoimunitním protokolu si budete moci přečíst brzy na našich stránkách.

PageLines- quick-slider-paleo.jpg

Paleo strava poskytuje stejně jako dieta GAPS základ pro zdravý trávící systém. Harmonizuje střevní mikroflóru. Léčí tkáně zažívací traktu tím, že mu dodává potřebné živiny, aby se mohl zahojit a zároveň tím, že eliminuje potraviny, které trávicí trakt iritují a poškozují. Dieta Paleo také podporuje činnost jater, dodává játrům základní živiny, které potřebují ke správné funkci, a tím podporuje detoxikaci organismu. Ve své podstatě je Paleo velmi podobné dietě GAPS a najde se mnoho receptů, které jsou použitelné pro obě diety.

Dieta Paleo je v současné době velice populární a stravuje se podle ní čím dál více a více lidí. Lidé se na ní cítí skvěle, mají více energie, často se jim podaří zhubnout nebo přibrat (záleží, co potřebují), což se jim předtím nikdy nestalo a mnozí se na ní zbaví mnoha zdravotních problémů.

V Paleo dietě nejsou žádná přísná pravidla. Cílem je, najít si dlouhodobě udržitelný styl stravování, který bude vyhovovat přímo vám. Některým lidem vyhovuje pravidlo 80/20% nebo 90/10% kdy 80-90% se skládá ze zdravých Paleo potravin a 20-10% Paleo nejsou. I tak se ale doporučuje vyvarovat sóje, pšenici, podzemnici olejné, pasterovaným průmyslově vyráběným mléčným výrobkům a procesovaným přídatným látkám. Některým lidem zase vyhovuje zvolit si jeden den v týdnu, kdy budou mít tzv. švindlovací den. Jak vidíte, je v tomhle Paleo mnohem benevolentnější než dieta GAPS. Důležité je naučit se poslouchat své tělo a jíst to, co vám vyhovuje nejvíc, přičemž budete dbát na rozmanitost potravin.

Součástí Paleo životního stylu je také dostatek pohybu, kvalitní spánek a eliminace stresu.