Mýty a fakta o stravě

Mýtus: Kardiovaskulární onemocnění v Americe jsou způsobená konzumací cholesterolu a nasycených tuků z živočišných produktů.
Pravda: V průběhu rapidního nárůstu srdečních onemocnění v Americe poklesla konzumace živočišných tuků, ale zato dramaticky vzrostla konzumace ztužených a průmyslově zpracovaných rostlinných tuků. (USDA-HNIS)

Mýtus: Nasycené tuky ucpávají tepny
Pravda: Mastné kyseliny nalezené v ucpaných tepnách jsou většinou nenasycené ( 74%) z čehož 41% je polynenasycených (Lancet 1994 344:1195)

Mýtus: Vegetariáni žijí déle.
Pravda: Každoroční přehled, ve kterém jsou zaznamenány všechny příčiny úmrtí, ukazuje, že zemře každoročně o něco více vegetariánů než lidí, kteří jedli maso. U mužů je tento poměr 93% vs. 89% a u žen 86% vs. 54%. (Wise Traditions 2000 1:4:16-17)

Mýtus: Vitamín B12 je možné získat z určitých rostlinných zdrojů jako je modro-zelená řasa a kvašené sójové produkty.
Pravda: Vitamín B 12 nemůže být získáván z rostlinných zdrojů. Moderní sójové produkty ve skutečnosti zvyšují tělní potřebu vitamínu B12. (Soybeans: Chemistry &Technology Vol 1 1972)

Mýtus: Zdravá hladina cholesterolu v krvi je méně než 180 mg/dl.
Pravda: Podle každoročního přehledu všech příčin úmrtí je zaznamenán vyšší počet mrtvých osob, které měly hladinu cholesterolu nižší než 180 mg/dl. (Circulation 1992 86:3)

Mýtus: Živočišné tuky způsobují rakovinu a srdeční choroby.
Pravda: Živočišné tuky obsahují mnoho látek, které nás chrání před rakovinou a srdečními chorobami. Nárůst rakoviny a srdečních chorob je zaznamenán v souvislosti s vyšší konzumací rostlinných olejů (Federation Preceeding July 1978 37: 2215).

Mýtus: Dětem prospívá nízkotučná strava.
Pravda: Děti, které dostávají nízkotučnou stravu, mají růstové problémy a poruchy učení. (Am J Dis Child 1989 May‘143(5):537-42).

Mýtus: Díky nízkotučné stravě se budete cítit lépe a budete se více radovat ze života.
Pravda: Nízkotučná strava je spojována s nárůstem depresí, psychických problémů, únavou, násilím a sebevraždami (Br J Nutr 1998 Jan‘79(1)23-30).

Mýtus: Abychom se vyhnuly srdečním chorobám, měli bychom jíst margarín místo másla.
Pravda: Srdeční chorobou onemocní dvakrát více lidí, kteří jedí margarín než těch, kteří jedí máslo. Nutrition Week 3/22/91 21:12).

Mýtus: Američané jedí málo esenciálních mastných kyselin.
Pravda: Američané konzumují velké množství jednodruhových mastných kyselin (omega-6, vyskytujících se v rostlinných olejích), ale nekonzumují dost omega 3 mastných kyselin, které jsou v rybím tuku, vejcích, tmavozelené zelenině a bylinkách, v semínkách jako je len, chia a ve vlašských ořeších. (American Journal of Clinical Nutrition 1991 54:438-63).

Mýtus: Jeskynní lidé jedli nízkotučnou stravu.
Pravda: Kmeny po celém světě vyhledávaly a konzumovaly tuk z ryb a korýšů, vodní drůbež, mořské savce, suchozemské ptáky, hmyz, plazy, hlodavce, medvědy, psy, prasata, dobytek, ovce, kozy, zvěřinu, vejce, ořechy a mléčné produkty (Abrams, Food&Evolution 1987).

Mýtus: Vegetariánská strava vás ochrání před aterosklerózou (též arterioskleróza = kornatění tepen). Ateroskleróza vzniká v důsledku ukládání tukových látek do stěny tepny (tj. vznikem arterómů). Především ve vyspělých zemích představuje významný zdravotní problém.
Pravda: Mezinárodní projekt zabývající se aterosklerózou zjistil, že vegetariánů trpících arterosklerózou je stejně jako těch, kteří jedí maso. (Laboratory Investigations 1968 18:498).

Mýty: Nízkotučná strava chrání před vznikem rakoviny prsu.
Pravda: Nedávná studie prokázala, že žen, které se živí nízkotučnou stravou a přitom onemocní rakovinou prsu, je stejný počet jako žen, které jedí velké množství tuků. (New England Journal od Medicine 2/8/96).

Mýtus: Kokosový olej způsobuje srdeční choroby.
Pravda: Když byl kokosový olej podáván pacientům, kteří se zotavovali po infarktu a denní dávka tohoto oleje tvořila 7% z celodenní energie, tito pacienti se zotavovali mnohem lépe v porovnání s těmi, kteří tento olej nedostávali i s těmi, kteří dostávali olej z kukuřice a světlice barvířské. Národy, které jí kokosový olej, mají nízký výskyt nemocí srdce. Kokosový olej může být jeden z nejužitečnějších olejů, které chrání před srdečními chorobami, protože má antivirové a antimikrobiální vlastnosti. (Journal of the American Medical Association 1967 202:1119-1123´American Journal of Clinical Nutrition 1981 34:1552).

Mýtus: Nasycené tuky zpomalují produkci protizánětlivých prostaglandinů.
Pravda: Nasycené tuky ve skutečnosti zlepšují produkci všech prostaglandinů tím, že usnadňují přeměnu esenciálních mastných kyselin.(„Tripping Lightly Down the Prostaglandin Pathways,“westonprice.org).

Mýtus: Kyselina arachidonová v potravinách jako játra, máslo a vaječný žloutek, způsobuje produkci,,špatných“ protizánětlivých prostaglandinů.
Pravda: Soubor dvou prostaglandinů, které tělo vyrábí z kyseliny arachidonové, za určitých podmínek zpomaluje zánět. Kyselina arachidonová je nezbytná pro funkci mozku a nervového systému (Ibid).

Mýtus: Hovězí maso způsobuje rakovinu střev.
Pravda: Argentina, která má nejvyšší spotřebu hovězího masa, má nižší míru onemocnění rakovinou střev než Spojené státy. (Cancer Research 1975 35:3513).

/////

Více informací o stravování podle Westona a Price naleznete na stránkách Weston A. Price Foundation nebo Vyživující tradice.