Mýty a fakta o sóje

Mýtus: Používání sóji coby potraviny bylo zaznamenáno již tisíce let zpátky.
Pravda: Sója byla prvně používaná v období dynastie Chou (1134 – 246 BC) poté, co se Číňané naučili fermentovat sojové boby, a začali vyrábět potraviny jako tempeh, natto a tamari.

Mýtus: Asiaté konzumují hodně sójových potravin.
Pravda: Průměrná spotřeba sójových potravin v Číně je 10 gramů (2 čajové lžičky) denně. V Japonsku je tato spotřeba 60 gramů. Asiaté jedí sóju jen jako doplněk, nesnaží se jí vyměnit za živočišnou stravu.

Mýtus: Moderní sójové potraviny hlásají, že jsou stejně zdravé jako tradiční fermentované potraviny ze sóji.
Pravda: Nejnovější sójové potraviny nejsou fermentovány, takže v nich nejsou neutralizovány toxiny a jsou zpracovávány způsobem, který ničí proteiny a zvyšuje hladinu karcinogenů.

Mýtus: Sójové potraviny zajišťují kompletní protein.
Pravda: Stejně jako luštěniny, i sójové boby postrádají aminokyseliny metionin a cystin, které obsahují síru.

Mýtus: Fermentované sójové potraviny dodávají vitamín B12 vegetariánům.
Pravda: Sloučeninu v sóje, která se podobá vitamínu B12, nemůže lidské tělo využít. Ve skutečnosti kvůli této sloučenině tělo potřebuje více vitamínu B12.

Mýtus: Sójový sunar je bezpečný.
Pravda: Sójové potraviny obsahují inhibitory trypsinu, které zpomalují trávení bílkovin a ovlivňují funkci slinivky břišní. Při testech na zvířatech se ukázalo, že strava, která obsahovala hodně inhibitorů trypsinu, u zvířat způsobila zakrslost a poruchy slinivky břišní. Sójové potraviny způsobují, že tělo potřebuje více vitamínu D pro silné kosti a normální růst. Kyselina fytová, obsažená v sójových výrobcích, má za následek snížení biologické dostupnosti železa a zinku, které jsou nezbytné pro zdraví a vývoj mozku a nervového systému. V sóje není cholesterol, který je také nezbytný pro zdravý vývoj mozku a nervového systému. Velké dávky fytoestrogenů v sojovém sunaru se podílí na předčasném dospívání u dívek a pomalejším u chlapců.

Mýtus: Sójové potraviny mohou zabránit osteoporóze.
Pravda: Sójové potraviny způsobují nedostatek vápníku a vitamínu D, které jsou potřebné pro zdravé kosti. V asijských zemích používají jako prevenci proti osteoporóze vývar z kostí a vitamín D, který získávají z mořských plodů, sádla a vnitřností – rozhodně však nepoužívají sójové výrobky jako prevenci proti osteoporóze.

Mýty: Moderní sojové potraviny chrání proti několika druhům rakoviny.
Pravda: Podle zprávy britské vlády existuje jen málo důkazů, že výrobky ze sóji chrání před vznikem rakoviny prsu nebo i jiných druhů rakoviny. Ve skutečnosti sojové výrobky zvyšují riziko vzniku rakoviny.

Mýtus: Sojové potraviny chrání před kardiovaskulárním onemocněním.
Pravda: Konzumace sóji může u některých lidí snižovat cholesterol, ale neexistuje důkaz, že snížením cholesterolu snížíme riziko vzniku srdečních chorob.

Mýtus: Sójové estrogeny (izoflavony) jsou zdraví prospěšné.
Pravda: Izoflavony obsažené v sóje jsou fyto-endokrinní disruptory  Při nízkých hladinách mohou zabránit ovulaci a stimulovat růst rakovinných buněk. Každodenní konzumace izoflavonů byť jen v malých dávkách může vést ke snížené funkci štítné žlázy, což má za následek letargii, zácpu, přibývání na váze a únavu.

Mýtus: Sójové výrobky pomáhají ženám v období menopauzy.
Pravda: Sójové výrobky mohou podněcovat růst nádorů a způsobit problémy se štítnou žlázou. Nízká funkce štítné žlázy je spojována s obtížemi během menopauzy.

Mýtus: Fytoestrogeny obsažené v sojových potravinách mohou zlepšovat duševní schopnosti.
Pravda: Nedávné studie zjistily, že ženy s nejvyšší hladinou estrogenů v krvi měli nejnižší poznávací schopnosti – u japonských Američanek, které jedly tofu ve středních letech, se projevila Alzheimerova choroba ve vyšším ve vyšším věku.

Mýtus: Sójové potraviny napomáhají vašemu sexuálnímu životu.
Pravda: Mnoho studií ukazuje, že sójové výrobky způsobují neplodnost u zvířat. Konzumace sóji snižuje hladinu testosteronů u mužů. Buddhističtí mniši jedli tofu, aby snížili libido.

Mýtus: Sojové boby jsou dobré pro životní prostředí.
Pravda: Většina sojových bobů je geneticky modifikována, aby farmáři mohli používat více herbicidů, což zamořuje vodu.