Máte zmatek v tucích?

Následující tradiční tuky jsou zdravé již tisíce let

Na vaření:

  • Máslo,
  • hovězí a ovčí lůj,
  • sádlo z prasat,
  • kuřecí, husí a kachní tuk,
  • kokosový a palmový olej, olej z palmových jader.

Do salátů:

  • Extra panenský olivový olej (také se může používat na vaření),
  • sezamový a arašídový olej,
  • lněný olej (pouze malé množství).

Pro vitamíny rozpustné v tucích:

  • Olej z rybích jater jako z tresky (přednostně než rybí oleje, které neposkytují vitamíny rozpustné v tucích, mohou způsobit předávkování nenasycenými mastnými kyselinami a obvykle pochází od ryb chovaných v sádkách).

 

Hypermoderní tuky mohou způsobovat rakovinu, srdeční choroby, selhání imunitního systému, neplodnost, poruchy učení, růstové problémy a osteoporózu.

Mezi hypermoderní tuky patří:

  • Všechny ztužené a částečně ztužené tuky, průmyslově zpracované tekuté oleje-sójový, kukuřičný, ze světlice barvířské, bavlníkových semen a řepky.
  • Tuky a oleje (zejména rostlinné), které se při zpracování a smažení zahřívají na vysoké teploty.

Mnoho rolí nasycených tuků:

Nasycené tuky, mezi které řadíme máslo, tuk z masa, kokosový olej a palmový olej zůstávají v pevném stavu při pokojové teplotě. Podle konvenčního výživového dogmatu jsou tyto tradiční tuky označovány za příčinu tzv. moderních nemocí jako: srdeční choroba, rakovina, obezita, cukrovka, špatná funkce buněčných membrán a dokonce i nervové poruchy jako roztroušená skleróza.  Nicméně, mnoho vědeckých studií ukazuje, že to jsou právě uměle zpracované rostlinné oleje a ztužené rostlinné oleje, které způsobují tzv. civilizační choroby a ne přírodní nasycené tuky.

Lidé potřebují nasycené tuky, protože jsme teplokrevní. Naše těla nejsou nastavena na pokojovou teplotu, ale na tropickou. Nasycené tuky zajišťují vhodnou pevnost a strukturu našim buněčným membránám a tkáním. Když konzumujeme hodně tekutých nenasycených olejů, naše buněčné membrány nemají strukturální integritu, takže nefungují tak, jak mají, protože jsou moc poddajné. Když konzumujeme moc trans mastných kyselin, které nejsou tak měkké jako nasycené tuky při tělní teplotě, naše membrána příliš ztuhne.

Navzdory akceptovanému názoru, který se nezakládá na vědecké bázi, nasycené tuky neucpávají artérie ani nezpůsobují kardiovaskulární choroby. Ve skutečnosti strava, kterou srdce upřednostňuje, jsou nasycené tuky. Navíc nasycené tuky snižují látku Lp(a), která je velice přesným ukazatelem náchylnosti k srdečním chorobám.

Nasycené tuky hrají v těle hned několik důležitých rolí. Posilují imunitní systém a účastní se mezibuněčné komunikace, což znamená, že nás chrání před rakovinou. Pomáhají fungovat receptorům, které se vyskytují na buněčných membránách i receptoru pro inzulín, čímž nás chrání před vznikem cukrovky. Plíce nemohou fungovat bez nasycených tuků, což je také důvod, proč děti, které dostávají máslo a plnotučné mléko, jsou méně náchylné na astma než děti, které dostávají nízkotučné mléko a margarín. Nasycené tuky jsou také důležité pro funkci ledvin a tvorbu hormonů.

Dále jsou nasycené tuky důležité pro správnou funkčnost nervové soustavy. Více než poloviční množství tuků v mozku tvoří tuky nasycené. Nasycené tuky také pomáhají potlačit zánět. Nasycené živočišné tuky hlavně obsahují vitamíny A, D a K2, kterých potřebujeme velké množství k tomu, abychom byli zdraví.

Lidstvo jí nasycené živočišné tuky už tisíce let, ale až s příchodem průmyslově zpracovaných rostlinných olejů nastala epidemie degenerativních onemocnění.

Aktivátory rozpustné v tucích:

Klíčovou podstatou výzkumu doktora W. A. Price tvoří tzv. aktivátory rozpustné v tucích, což jsou vitamíny, které se nacházejí v tuku a orgánech zvířat krmených trávou a v některých mořských potravinách jako: jikry, korýši, mastné ryby a tuk z jater mořských ryb. Tři v tucích rozpustné aktivátory jsou vitamín A, D a vitamín K2 (živočišná forma vitamínu K), kterému se dřív říkalo aktivátor X. V tradiční stravě se tyto látky vyskytovaly desetkrát více než v novodobé stravě, která obsahuje cukr, bílou mouku a rostlinné tuky. Dr. Price je nazýval aktivátory z toho důvodu, že slouží jako katalyzátory pro vstřebávání minerálů. Bez nich by tělo nemohlo minerály využívat, bez ohledu na to, kolik by se jich ve stravě vyskytovalo.

Moderní výzkum absolutně uznává poznatky Dr. Price. Nyní víme, že vitamín A je zásadní pro metabolismus minerálů a bílkovin, jako prevence proti vrozeným vadám, pro optimální vývoj dětí, jako prevence proti zánětům, dále je důležitý pro produkci stresového a sexuálního hormonu, pro správnou funkci štítné žlázy a pro zdravé oči, kosti a kůži. Vitamín A se spotřebovává při stresu, infekci, horečce, náročném cvičení, při styku s pesticidy a průmyslovými chemikáliemi.

Moderní výzkum také odhalil význam vitamínu D, který je důležitý pro metabolismus minerálů, zdravé kosti a nervový systém, svalový tonus, rozmnožování, produkci inzulínu, dále jako ochrana proti depresi a ochrana proti chronickým chorobám jako jsou rakovina a srdeční choroba. Vitamín K je důležitý pro růst a vývoj obličejové části, rozmnožování, zdravé kosti a zuby, jako ochrana proti vápenatění a zánětu artérií a pro schopnost učení se.

V moderní literatuře se hodně vyskytují dezinformace o vitamínech rozpustných v tucích. Hodně spisovatelů píšících o zdraví tvrdí, že je možné získat vitamín A z rostlin. Ale karoteny v rostlinné potravě nejsou skutečným vitamínem A. Namísto toho slouží jako prekurzory (označuje v chemii sloučeninu, která se účastní chemické reakce, kdy vzniká jiná sloučenina) , které jsou převáděny na vitamín A v tenkém střevě.  Lidé moc neumí převádět vitamín A. Problém s tím mají děti, ale i lidé s cukrovkou, nebo ti, kteří mají problémy se štítnou žlázou nebo střevní problémy. Takže aby lidé byli zdraví, potřebují čerpat vitamín A ze živočišných potravin.  Dále někteří vědci tvrdí, že dostatečné množství vitamínu D získáme, když se denně na chvíli vystavíme sluníčku. Ale tělo tvoří vitamín D jenom tehdy, když mámé slunce přímo nad hlavou, což je pouze přes poledne během letních měsíců.  Takže většinu roku tělu musíme dodávat vitamín D potravou. Co se týče vitamínu K, mnoho knih o zdraví zmiňuje pouze jednu z jeho funkcí v krevní srážlivosti, ale další jeho důležité role nezmiňují. Vitamíny A, D a K pracují společně. Vitamíny A a D vyšlou informaci buňce, aby vyrobila určité bílkoviny, poté, co buněčné enzymy vytvoří tyto bílkoviny, vitamín K je aktivuje.

Tato synergie vysvětluje zprávy o toxicitě způsobené braním vitamínů A, D a K, když se užívají izolovaně.  Všechny tyto živiny musí stravou přicházet společně nebo tělo pocítí nedostatek.  Nezbytné role těchto vitamínů rozpustných v tucích a jejich vysoký obsah v potravě tradičních národů potvrzuje, jak je důležité chovat dobytek na pastvách. Když domácí zvířata nedostávají zelenou trávu, v potravinách, které z nich pocházejí, chybí vitamíny A a K. Když tato zvířata nemají dostatek slunečního světla, chybí jim vitamín D.

Protože je velice obtížné získat dostatek těchto vitamínů z moderní stravy, Dr. Price doporučil konzumovat olej z tresčích jater, abychom získali vitamíny A a D a jíst máslo od zvířat krmených trávou. Tyto potraviny se mohou používat v neomezeném množství zejména během těhotenství, kojení a v období růstu. Tyto živiny zajišťují optimální fyzický i psychický vývoj dětí. Dospělé tato strava chrání před akutními a chronickými chorobami.

Při výběru značky oleje z tresčích jater je třeba dbát opatrnosti, neboť některé značky obsahují velmi málo vitamínu D, což by mohlo způsobit toxicitu vitamínu A.

Klikněte zde na přehled značek, které doporučuje Nadace Weston A Price.

Přehled značek

Zdroj
Weston A. Price Foundation