Zázračný vývar

Pořádný poctivý vývar je na dietě GAPS základem. A věřte mi, že ať už jste pacientem GAPS nebo ne, váš trávící systém vám za něj bude vděčný. Vývar je plný minerálů, posiluje imunitní systém, zlepšuje zažívání, vyživuje klouby, šlachy, vazy, kůži, kosti, léčí sliznici trávícího traktu (žaludek a střeva) a zlepšuje kvalitu spánku a paměť. Zkrátka má bezpočet blahodárných účinků a není divu, že naše babičky postavily na vývar pokaždé, když byl někdo v rodině nemocný.

Jak uvařit vývar podle GAPS psala Jana již v tomto článku. Jelikož od vás ale dostáváme emaily, kde se nás ptáte jak je to s tím jablečným octem, rozhodla jsem se napsat článek, kde vám to více přiblížím.

Jablečný ocet pomáhá z kostí vytáhnout minerály jako je vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, síran a fluorid. Důležité je vařit vývar dostatečně dlouho (kuřecí vývar můžete klidně vařit od 6 hodin do 2 dnů a hovězí od 12 hodin do 3 dnů) a jablečný ocet do něj přidat hned na začátku. Ano, varem sice zničíte probiotika z jablečného octa, nicméně ocet vám minerály vytáhne do vývaru hlavně během varu. Probiotika pak můžete do vývaru přidat dodatečně, např. lžící syrovátky do talíře s hotovou polévkou.

Důležitý je také výběr kostí, ze kterých vývar děláte. V dlouhých kostech se nachází žlutá dřeň, která obsahuje lipidy a tuky. V plochých kostech (kyčelní a prsní kosti, žebra, lebka, páteř, lopatka a konce dlouhých kostí) se nachází červená dřeň a v ní kmenové buňky, které podporují imunitní systém a které vám dodají sílu. Z chrupavek, šlach, kůže, vazů ale i z dřeně vytáhnete do vývaru kyselinu hyaluronovou a kolagen, který pomáhá léčit sliznici trávícího traktu a zvláčňuje pokožku. Takže pokud se chcete zbavit celulitidy nebo redukovat vrásky nezapomeňte přidat do vývaru hodně kuřecích pařátků a chrupavek. 😉 Pokud budete mít ve vývaru hodně kolagenu, po vychladnutí vám pěkně zrosolovatí. Ideální je výběr kostí kombinovat a dávat od každé trochu. Určitě ale používejte jen kosti z ekologického zemědělství, ideálně od zvířat z volného výběhu.

Odkazy:
Vývar podle GAPS
Broth is Beautiful
Bone Broth for Health Building: Nourishing the Liver and Kidneys
Bone Broth: Heal Your Gut and Lose Cellulite!
Gelatin Treats Ulcer

 

Written by Žaneta
Specialistka na funkční, klinickou a holistickou výživu. Certifikovaná GAPS terapeutka. www.zanetakremsa.cz | zaneta@kremsa.cz